Előrebocsátom, nem szándékozom beszállni a finnugristák és turánisták parttalan vitájába arról, hogy valójában kik is a nyelv- és vérrokonaink. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy nacionalista körökben mintha azért tartanák a finnek atyafiságát zsenántnak, mert nekik úgymond nincs olyan dicsőséges történelmük, mint a hunoknak, a szkítáknak-pártusoknak és a sumeroknak, akikhez köztudomásúlag ezer szállal kötődünk.

Hirdetés

Más kérdés, hogy ez utóbbiak mind nyomtalanul eltűntek a történelem süllyesztőjében, a finnek viszont megmaradtak, és a jelek szerint egész jól elboldogultak. Legalábbis eddig.

Tény, hogy 600 évig a svédek, száz évig pedig az oroszok uralkodtak rajtuk, de miután kivívták a függetlenségüket, velünk ellentétben nem hagyták, hogy nyakukra telepedjenek a bolsevisták. A Gustav Mannerheim vezette százezer fehérgárdista alig száz nap alatt (1918. január 27. és május 15. között) elintézte a százezer vörösgárdistát: egyharmadukat likvidálták, a többi átnevelőtáborba került, vagy mehetett építeni a kommunizmust Oroszországban. Mannerheim a szovjeteket is alaposan megleckéztette az 1939. november 30. és 1940. március 13. között zajló, ún. téli háborúban, az ellenség megtizedelésének egy sajátságos finn változatát alkalmazva, ami azt jelentette, hogy minden megölt finn katonáért tíz szovjet felelt az életével. A 180 ezres finn haderő ötszörös túlerővel szemben is sokáig állta a sarat, brutális veszteségeket okozva a szovjet agresszoroknak. Ráadásul ugyanezt a teljesítményüket az 1944. június–júliusi karéliai offenzíva során is megismételték a legalább háromszoros túlerőben és 8-10-szeres technikai fölényben levő Vörös Hadsereggel szemben. Finnország volt egyébként az egyetlen tengelyhatalom, amelyet nem foglaltak el a győztesek. Noha óriási hadisarc fizetésére kötelezték a Szovjetunió javára, ma Finnország a világ egyik leggyorsabban fejlődő és legprosperálóbb országa, amely annyira önérzetes volt, hogy még a háború után az európai országok gazdaságának újjáépítésére szánt amerikai Marshall-segélyt sem fogadta el.

És hogy mire lehetnek még büszkék a finnek? Például arra, hogy a világ legbecsületesebb embereiként az ún. pénztárca­próba (The Wallet Experiment) abszolút győztesei. Ennek során a Reader’s Digest amerikai magazin szerkesztői a világ 16 nagyvárosában „elveszítettek” 192 pénztárcát 50 dollárnyi helyi fizetőeszközzel, és arra voltak kíváncsiak, hogy ezekből hány kerül vissza a tulajdonosához. A győztes Helsinki lett, ahol a 12-ből 11 megkerült (a legbecstelenebbnek Lisszabon bizonyult, 12/1 aránnyal, alig maradt el mögötte Madrid 12/2-vel. Az európai mezőnyben egyébként Budapest végzett a második helyen 12/8 aránnyal, maga mögé utasítva Moszkvát, Amszterdamot, Ljubljanát, Berlint, Londont, Varsót, Zürichet és Prágát.). De ez még nem minden. Arra is büszkék lehetnek, hogy ők gyártják a világ legjobb okostelefonjait. (Nokia is better than Samsung at timely Android updates, study says, theverge.com, 2019. szeptember 2.) Ezen kívül is van még néhány apróság, amiért nem kell szégyenkezniük.

Útlevelük a világon a második legjobbnak számít. (Global Passport Power Rank 2018, passportindex.org) Harmadikok az ún. technikai teljesítménymutató tekintetében, míg a magyarok a 34. helyen állnak. (Technology Achievement Index 2015) Hetedikek az innovációs index alapján, Magyarország a 33. (Global Innovation index 2018) 178 állam közül Finnország mondhatja magáénak a legstabilabb államberendezkedést, Magyarország a 44. helyen áll e tekintetben. (List of countries by Fragile States Index) A környezeti kockázatnak való kitettség (levegőtisztaság, ivóvízminőség, biodiverzitás, szén-dioxid-kibocsátás, erdőterület nagysága) tekintetében Finnország a 10., Magyarország a 43. (Environmental Performance Index 2018) A 15 éves diákok iskolai teljesítménymutatója alapján Finnország a 10., Magyarország a 33. (PISA Worldwide Ranking 2018-2019) A gazdasági versenyképességi rangsorban Finnország a 11., Magyarország a 47. (Global Competitiveness Index 2019) A társadalmi haladás mutatója alapján Finnország a 4., Magyarország a 39. (Social Progress Index 2019) A gyermekhalandóság szintje világviszonylatban Finnországban a legalacsonyabb: ezer élve születésre 1,7. Ugyanez a mutató Magyarországon 4,3. (List of countries by infant and under-five mortality rates 2018) A Legatum jóléti index alapján Finnország a világon az 5., Magyarország a 46. (The Legatum Prosperity Index 2019) 179 ország közül Finnország a harmadik legkevésbé korrupt, Magyarország a 70. (Corruption Perceptions Index 2019) 176 ország közül Finnországban a legjobb anyának lenni, Magyarország e tekintetben az 52. helyen áll. (Mother’s Index Rankings 2014)

Korábban írtuk

A Világbank emberitőke-indexe, vagyis a népességek iskolázottsági szintje és egészségi állapota tekintetében 157 ország közül Finnország a 6., Magyarország a 38. (Human Capital Index 2018) Finnország bűnözési rátája 22,75. Magyarországé 35,41. (Crime Rate By Country 2020) A bűnözés mértéke alapján 129 ország közül Magyarország a 89., Finnország a 118. (Crime Index by Country 2020) A törvények tisztelete tekintetében 128 ország közül Finnország a 3., Magyarország a 60. (WJP Rule of Law Index 2020) Lélekszámához viszonyítva Finnország szerezte a legtöbb érmet a nyári olimpiákon, Magyarország a harmadik legtöbbet. (medalspercapita.com) Finnország a világ legműveltebb országa, Magyarország a 29. (World’s Most Literate Nations, ccsu.edu)

Lélekszámához viszonyítva Finnországban él a legtöbb zseni, vagyis átlagon felüli IQ-jú egyén. (These Are the World’s 10 Smartest Countries, usnews.com, 2016. szeptember 2.) Ugyanakkor a finnek Európa leghazafiasabb nemzete. Egy, a világ 61 országára kiterjedő 2014-es felmérés szerint 74 százalékuk lenne hajlandó harcolni az országáért, és ezzel földrészünkön messze az elsők. A magyarok militarista hazafiságát nem szondázták ebben a felmérésben. (Gallup global survey – „Would you fight for your country?”, michaelsmithnews.com)

A finnek azonban túlságosan jónak tartották eddigi teljesítményüket. Nyilván ezért állítottak legutóbb az országuk élére egy harmincas feminista nőkből álló kormányt. Az eredmény már kezd is megmutatkozni. De erről majd máskor.