Fundamentum
Latinból érkezett, nemes veretű jövevényszó a magyar nyelvben a fundamentum: az alap, amelyen bármely kőből vagy gondolatokból emelt épületnek állnia kell, ha ki akarja állni az idő próbatételét. Gondoljunk csak Máté evangéliumának példázatára: „Szakadt a zápor, ömlött az ár, süvített a szél, és nekizúdult a háznak, de nem dőlt össze, mert szikla volt az alapja.”
Bölcsen tesszük, ha az új esztendő kezdetén, a kavargó közéleti törekvések idején számba vesszük, melyek is azok a kősziklák, amelyeken a mi világnézetünk áll. Ha így teszünk, az előttünk álló kérdések megválaszolásakor nem fogunk tévedni.
– A biológiai nem a természet törvénye szerint meghatározott, ezt emberi törvény felül nem írhatja. Mindaddig, amíg azzal másokat nem akadályoz, az életformáját mindenki szabadon megválaszthatja, de nem kényszeríthet senkit arra, hogy a születési nemétől eltérő neműnek ismerje el.
– A család a társadalomnak és a teljes értékű emberi életnek egyaránt meg nem haladható alapköve. Indokolt a további megerősítése, többek között a gyermekeket nevelők anyagi terhei növekvő hányadának további közösségi átvállalásával.
– A nemzet a közösségi lét olyan alapja, amely folyamatos védelmet és törődést igényel. Szükséges tehát a továbbépítése, ideértve a határon túl élő magyarok szavazati jogának megőrzését és a határon túli magyar lét, intézmények, épített örökségek, iskolák, szervezetek és vállalkozások támogatását.
– Minden nép elidegeníthetetlen joga, hogy eldönthesse, kikkel kíván együtt élni. Ezért Magyarország területére továbbra is csak azok léphessenek, itt csak azok tartózkodhassanak, akiknek az arra felhatalmazott magyar hatóságok a hatályos magyar jog alapján ezt megengedik.
– Mindenkinek joga van a szabad vallásgyakorláshoz, de senkinek nincs joga a nemzet identitásának erőszakos megváltoztatásához, ideértve a kereszténység örökségét is.
Most már csak annak megvizsgálására van szükség, hogy az ország vezetésére jelentkezők közül ki az, aki a fentiekben egyetért velünk. Akkor tudni fogjuk, kire szavazhatunk.