Treuga Dei
Kilencszáz éves hagyomány a keresztény világban a treuga Dei, magyarul isteni fegyvernyugvás, a harcok beszüntetésének igénye a legfontosabb egyházi ünnepek időszakára. Az elgondolás Franciaországból indult az egyház és a világi hatalom egyetértésével. Az azóta lepergett évszázadok alatt olykor megvalósult, legtöbbször azonban a pusztítás erői hatalmasabbnak bizonyultak.
Most rendkívüli lehetőség nyílik arra, hogy a két keresztény ország, Ukrajna és Oroszország között dúló háborút Jézus születésének ünnepére megállítsa a treuga Dei. Tudomásul kell vennünk, hogy a békekötésnek még nincs itt az ideje, ahhoz kemény tárgyalásokon át hosszú út vezethet majd el. De a fegyverek két és fél év után végre elhallgathatnak, a felek tűzszünetet köthetnek, hogy a vitáikat a tárgyalóasztal mellett folytathassák, amíg a katonák az állásaikban maradva, de harc nélkül várják a tárgyalások eredményét.
Az ukrajnai tűzszünet mára már nem csupán jámbor óhaj, nagyon is reális lehetőség. Az új amerikai elnök megválasztásának napja óta ha óvatosan is, de minden szereplő erről beszél, a másik fél teljes legyőzésének igénye lekerült a napirendről. Hogy ez így alakult, abban Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek jelentős szerepe van. Az a hatalom kétségkívül nincs a birtokában, hogy az egyik vagy a másik felet erővel bármire is kényszerítse, de két fontos ütőkártya mindenképpen: a konfliktus minden szereplőjével beszélő viszonyban van, és van elgondolása arról, hogy azt miként lehetne úgy lezárni, hogy egyik harcoló fél se érezze megalázónak a végső döntést.
Zavarba ejtően sokan vannak, akik szeretnék megakadályozni a tűzszünetet, vagy ha az nem sikerül, akár a sikert is kockáztatva egy másik kezdeményezést indítani, nehogy azoké legyen az érdem, akik elindították a békefolyamatot. A meghatározó szereplőket azonban ők sem cserélhetik ki, márpedig a végső döntést azok hozzák majd meg. A lényeg, hogy küszöbön a tűzszünet, ami a legszebb karácsonyi ajándék volna az egész világ számára.