Al Di Meola egy nagyon tehetséges amerikai jazz gitáros. Hetvenegy éves. Hosszú és igencsak sikeres pályafutás áll mögötte, a zongorista Chick Corea oldalán ismerte meg a hazai jazzkedvelő közönség is, a hetvenes évek közepén. Igencsak meglepődött ez a tábor, amikor feltette a lemezjátszó korongjára Corea Where Have I Known You Before (1974, Polydor) című lemezét. Hiszen egy tűpontos, biztoskezű, bravúros technikájú gitárost hallhatott rajta. Mondhatni egy zsenit, akit azóta már többször is a világ első számú gitárosának kiáltott ki a nemzetközi szaksajtó.

Hirdetés
Fotó: ShutterStock/wjarek
Al Di Meola

Úgy tudni, maga Orbán Viktor is szereti Di Meola játékát, egy dedikált lemezzel is büszkélkedhet az alapvetően jazz-rockot, illetve fúziós zenét játszó muzsikustól.

Tehát nem egy vizesnyolcas rótta meg a magyar miniszterelnököt. Amúgy szokatlan gesztus ez a műfajban. És meglehetősen hangos is, hiszen az effajta politikai megnyilatkozás idegen korunk jazzmuzsikusaitól. Itt nem egy Charlie Hadenről van szó, azaz arról a bőgősről, aki csendesen belépett az amerikai kommunista pártba. És Liberation Music Orchestra nevű formációjával különféle, jobbára a szabadság problémája köré csoportosítható történelmi eseményekre reagált. (Ez Amerika, ahol tapasztalatok híján nem tudják, hogy az ember vagy kommunista, vagy szereti a szabadságot…)

A Magyarországon is sokszor szerepelt Al Di Meola üzenete, ahogy mondani szokták – más kávéház. Egymás után dőlnek ki a csontvázak a USAID szekrényéből. Kiderült, hogy a magukat nagy, szabadságszeretőnek tartó, amúgy világhírű művészek, nem maguktól, saját igazságérzetük és empátiájuk, segíteni akarásuk okán tettek demonstratív viziteket Zelenszkij ukrán elnöknél, hanem a USAID súlyos dollárkötegei inspirálták őket.

Korábban írtuk

Vajon mennyit kaphatott egy Orbán Viktort bíráló üzenetért a világ első számú gitárosa?