„Ha ők nem akarják, akkor nem lesz háború, akkor béke lesz.”
Veszélyes végjáték
Mintha megőrült volna a világ. Németország a háborúra készülve bunkereket tervez kialakítani, a skandináv és északi országok pedig tájékoztató füzetben készítik fel a lakosságot a háború esetén szükséges előkészületekre. A svédek ötmillió családnak küldenek ki a napokban egy ilyen kiadványt, amiben praktikus tanácsokat adnak, például hogy milyen tartós élelmiszereket vegyenek és egyebek. Ilyenre Svédországban a második világháború óta nem volt példa. Hasonlókra készülnek Finnországban és Norvégiában is. Megőrültek? Úgy tűnik, igen.
Amióta Joe Biden bukott amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának, hogy Oroszország belső területeit támadja meg nagy hatótávú és nagy pontosságú amerikai és brit rakétákkal, és ha már benne volt, jóváhagyta taposóaknák küldését is, továbbá elengedett ötmilliárd dollárnyi adósságot, valamint szankcionálta az orosz földgázexport hátterét biztosító Gazprom bankot, mintha megvesztek volna a nyugati héják. Már csak két hónapjuk van, hogy vérbe borítsák a világot, és a jelek szerint mindent meg is tesznek érte. Egy héttel ezelőtt egy ukrán rakétacsapás, amihez brit nagy hatótávolságú rakétákat használtak fel, eltalált egy parancsnoki létesítményt az oroszországi Kurszk területén, ami jelentős katonai veszteségeket okozott. Állítólag több száz katona halt meg. Erre válaszul az oroszok kilőtték az Oresnyik névre hallgató hiperszonikus, azaz olyan pokoli gyors, hogy lelőhetetlen rakétát és jól odavertek Ukrajnának vele, de szerencsére a rakéta robbanófejei csak normál töltetűek voltak, pedig atomtöltetet is tudnak vinni. Hadd lássa a világ, most akkor mi van.
Dmitrij Medvegyev, az Orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese igyekezett is világossá tenni a helyzetet úgymond „megdöbbentő” Telegram-bejegyzésében. Ő általában itt szokott megdöbbentő kijelentéseket tenni: „Először is, az első Oresnyik közepes hatótávolságú hiperszonikus ballisztikus rakétákat ezúttal több nem nukleáris robbanófejjel használtuk. Európa kíváncsi arra, milyen károkat okozna a rendszer, ha a rakétafejek nukleárisak, le lehet-e lőni ezeket a rakétákat, és milyen gyorsan érik el az Óvilág fővárosait. A válasz: felfoghatatlanul nagy lesz a kár, a mai korszerű eszközökkel nem lehet lelőni őket, és percekről beszélünk. A bombák elleni óvóhelyek nem segítenek, így csak abban lehet reménykedni, hogy a jóságos Oroszország továbbra is előre figyelmeztet a rakéták indítására. Ezért jobb, ha abbahagyják a háború támogatását.”
Tiszta beszéd. Nekem nem volna kedvem az oroszok szakállát tovább ráncigálni. Nem így odaát, nyugaton. Medvegyev szerint a nyugati médiumok egymásra licitálva javasolják az Egyesült Államoknak, hogy lássa el Ukrajnát atomfegyverekkel. Aztán come on! Medvegyev szarkasztikusan megjegyzi, ez kiváló ötlet, különösen Oroszország új nukleáris elrettentési doktrínája fényében, mivel ebben az esetben az oroszoknak is el kell gondolkodniuk azon, hogy az Egyesült Államok mely lehetséges ellenségeinek tudnák átadni nukleáris technológiájukat…
Ne folytassuk. Szerencsére van néhány nagy befolyással bíró állam- és kormányfő, aki szilárdan kitart a béke mellett. Nem rangsorban és nem a teljesség igényével néhány név közülük: Donald Trump, Vlagyimir Putyin, Hszi Csin-ping, Narendra Modi, Ferenc pápa, Orbán Viktor… és a névsor szerencsére egyre bővül. Ha ők nem akarják, akkor nem lesz háború, hiába a hisztéria, akkor béke lesz.