A köztársasági elnök, aki kétnapos hivatalos látogatáson tartózkodik a dél-ázsiai városállamban, csütörtökön Tony Tan Keng Jam köztársasági elnökkel, valamint Li Hszien Lung miniszterelnökkel is tárgyalt, amelynek részleteiről a találkozókat követően számolt be újságíróknak. Mint elmondta, a gazdasági kapcsolatok erősítése, az oktatási és a tudományos együttműködés, valamint az informatika, a klímaváltozás elleni harc és a vízgazdálkodás területén is előrelépésekre adnak alapot a már meglévő kereskedelmi, befektetési kapcsolatok.

Áder János kifejtette, hogy a városállamból az elmúlt években mintegy 70 milliárd eurónyi befektetés érkezett Európába. Bár ennek mintegy kétharmada Nagy-Britanniába került, számos ország verseng a forrásokért, így fontos, hogy a térségünkbe érkező vállalkozók legtöbbje Magyarországra koncentrál – hangsúlyozta az államfő, a befektetési területek között említve az elektronikai és gépipart, a környezetvédelmi technológiákat, az informatikát, valamint az orvosiműszer-gyártást és a gyógyszeripart.

Érdemes a magyar oktatást is vonzóvá tenni a szingapúri diákoknak – sorolta a lehetőségeket Áder János, aki szerint elsősorban az orvosok és mérnökök képzésébe kapcsolódhatna be Magyarország. A már meglévő tudományos együttműködés erősítésére jó alapot ad a Pálinkás József vezetésével nemrég létrejött Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal – fűzte hozzá, a közös kutatási témák között említve az orvosi, gyógyszerészeti, informatikai területeket.

Magyarországnak az élelmiszeripari – korábban nagyobb volumenű – exportban adódhatnak lehetőségek Szingapúrban, de a hazánkban előállított magas színvonalú elektronikai eszközök is piacot találhatnak a dél-ázsiai városállamban. Az elmúlt években két és félszeresére emelkedett a Magyarországon gyártott gépkocsik iránti kereslet Szingapúrban – hangsúlyozta az államfő.

Áder János, aki a szingapúri köztársasági elnökkel mintegy két éve, Magyarországon tárgyalt utoljára, elmondta: partnerének az ország gazdasági növekedéséről tudott beszámolni. Emlékeztetett, hogy bár az Európai Unióra mint egy válsággal küszködő országcsoportra tekintenek a világ számos pontján, Magyarország a 2008-2009-ben tapasztalt komoly gazdasági problémáin túljutott, növekedését beindította, bizonyos iparágakban pedig jelentős bővülést tudhat maga mögött, így mára gazdasági kiszámíthatóságot tud biztosítani a vállalkozásoknak és a befektetőknek.

Magyarországnak az együttműködés során az nyújthat támpontot, ahogy a nyersanyagban és vízben szegény ország hatalmas gazdasági sikereket elérve, az elmúlt ötven év alatt a világ második legversenyképesebb országává vált – hangsúlyozta Áder János.

Az államfő csütörtökön a parlament elnökével, Halimah Jacobbal is találkozik, majd ellátogat Szingapúr egyik vízgazdálkodási létesítményébe, a Marina Barrage Complexbe. Pénteken az államfő az A-Star tudományos központban is tájékozódik, és ellátogat a Garden by the Bay ökoparkba, szombaton pedig továbbutazik Dél-Koreába, ahol vasárnap előadásával megnyitja a Teguban megrendezendő 7. Víz Világfórumot.

MTI