Fotó: MTI/EPA/Rolex Dela Pena, archív, illusztráció
A MV Bavaria teherhajó a Fülöp-szigeteki Olongapo kikötőváros Subic Bay dokkjában 2019. május 30-án
Hirdetés

A környezetvédelemért is felelős tárca közleményében azt írta, hogy mintegy 3737 tonna műanyaghulladékot küldött vissza fejlett országokba, egyebek között az Egyesült Államokba, Franciaországba, Japánba, Kanadába, Nagy-Britanniába és Spanyolországba.

Yeo Bee Yin miniszter, Butterworth Portban beszélt egy sajtóértekezleten. Ide korábban számos műanyaghulladékkal teli konténer került. A település 290 kilométerre északra fekszik a fővárostól, Kuala Lumpurtól.

A miniszter azt mondta, hogy újabb 110 konténert küldenek vissza a származási országokba, köztük 60 konténert az Egyesült Államokba, 15-öt Kanadába, 14-et Japánba juttatnak vissza. A maradék pedig Belgiumba, Franciaországba, Jamaicára, Magyarországra, Mexikóba és Nagy-Britanniába kerül.

Yeo Bee Yin kiemelte, hogy a hulladék visszajuttatása összhangban van a veszélyes hulladékokról és szállításukról szóló Bázeli Egyezménnyel, amelyhez Malajzia is csatlakozott. Tájékoztatása szerint az érintett államoknak ez nem kerül pénzbe, mert a költségeket azokra a cégekre terhelik, amelyek felelősek a Malajziába törvénytelenül importált műanyaghulladékért.

A miniszter kifejtette, „nem a pénz, hanem a méltóság számít”. Hozzátette: „Nekünk nem kell fizetnünk a visszaszállításért, és nem is akarunk erre egy centet sem költeni. Nem vagyunk a világ szemétlerakója.”