Putyin-Macron találkozó Oroszországban
Franciaország elismeri Oroszország nemzetközi szerepét - jelentette ki Emmanuel Macron.Franciaország elismeri Oroszország új nemzetközi szerepét, de Moszkvának tiszteletben kell tartania partnerei érdekeit is – jelentette ki Emmanuel Macron.
Franciaország elismeri Oroszország új nemzetközi szerepét, egyebek között a Közel-Keleten, de Moszkvának tiszteletben kell tartania partnerei érdekeit is – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök, miután csütörtökön megbeszélést folytatott orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal a Szentpétervárhoz közeli Sztrelna Konstantin-palotájában.
„Ez az újonnan megszerzett erős vezető szerep új felelősséggel jár. És tökéletesen megértem, hogy Oroszország több nemzetközi ügyben pótolhatatlan szerepet játszik” – mondta, hozzátéve, hogy a vezetésre való törekvés egyúttal arra kötelezi Moszkvát, hogy tiszteletben tartsa más szuverén államok érdekeit.
Ezzel kapcsolatban a francia államfő azt javasolta vendéglátójának, hogy dolgozzanak ki közös megközelítéseket a nemzetközi kapcsolatokban, ami szerinte közelebb hozhatja Párizst és Moszkvát egymáshoz.
Putyin elmondta, hogy vendégével áttekintették az iráni atomalku egyoldalú amerikai feloldása nyomán kialakult helyzetet és a szíriai rendezés feladatait. Az orosz elnök szerint a felek egyetértettek az ukrajnai válság rendezését célzó minszki megállapodások végrehajtásának fontosságában.
Putyin kifejezte Oroszország készségét arra, hogy minden szinten folytassa az együttműködést a konfliktus megoldására létrehozott „normandiai formátumban”, ugyanakkor azzal vádolta meg Kijevet, hogy nem törekszik a Donyec-medencei válság megoldására.
A 2014-ben Délkelet-Ukrajna fölött lelőtt utasszállító ügyével kapcsolatban Putyin leszögezte: Moszkva csak akkor ismerheti el a katasztrófával kapcsolatban folytatott nyomozás eredményét, ha abban teljes értékűen részt vehet. Kifogásolta, hogy Oroszországot kizárták a nyomozásból, ellentétben Ukrajnával, amely megsértette a nemzetközi szabályokat azzal, hogy nem zárta le a konfliktusövezet feletti légteret.
Macron üdvözölte, hogy Moszkva kész együttműködni a nyomozással. Kifejezve a Hollandiával való szolidaritását, leszögezte, hogy Oroszországnak konstruktivitást kell tanúsítania az ügyben.
Az iráni atomalkuról szólva Macron kijelentette, hogy Franciaország továbbra is betartja annak rendelkezéseit, és hogy a megállapodás nem vesztette érvényét az Egyesült Államok egyoldalú kilépésével. Ugyanakkor nem zárta ki annak szükségszerűségét, hogy a meglévő egyezséget kiegészítsék.
A francia elnök hangsúlyozta, hogy országának cégei a Washington által kilátásba helyezett szankciók ellenére nem fordítanak hátat az iráni piacnak.
A szíriai válságról szólva Macron hangsúlyozta, hogy Párizs síkraszáll az arab ország szuverenitásának és területi épségének megőrzése mellett és hogy a rendezéshez folytatni kell a minél szélesebb körű párbeszédet. Közölte, hogy Franciaország 50 milliárd eurót szán a Szíriának nyújtandó humanitárius támogatásra.
Putyin sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy elmarad Donald Trump amerikai államfő és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető júniusra tervezett szingapúri találkozója.
„Mindannyian arra számítottunk, hogy a találkozó a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítésének kezdete lesz. Reméljük, hogy a párbeszéd újraindul és a találkozó létrejön majd” – fogalmazott az orosz elnök.
Macron azt hangsúlyozta, hogy a térségben folytatódnia kell a feszültségcsökkentésnek, a leszerelésnek és az atomfegyver-mentesítésnek, amelyben az ENSZ-nek különleges szerepet kell játszania.
A kiberbűnözéssel szemben való közös fellépés témáját érintve Putyin elmondta: francia partnerével megvitatta a nemzetközi jog általánosan elfogadott normáinak, valamint az érdekeknek a kölcsönös tiszteletben tartását a kibertérben. Macron közölte, hogy vendéglátójával megállapodott a kiberbűnözéssel kapcsolatos információcsere új mechanizmusának létrehozásáról, valamint arról, hogy intézkedéseket hoznak a kibertérbeli magatartás általános szabályozásának kidolgozása érdekében.
Macron beszámolója szerint a tárgyaláson felmerült az emberi jogok kérdése, egyebek között a börtönében éhségsztrájkot folytató, terrorizmus vádjával elítélt Oleh Szencov ukrán, és a sikkasztással vádolt Kirill Szerebrennyikov orosz rendező ügye is.
A francia államfő elárulta, hogy a labdarúgó világbajnokság alkalmából vissza szándékozik térni Oroszországba, ami újabb alkalmat nyújt majd a legmagasabb szintű párbeszéd folytatásra.
Kirill Dmitrijev, a Közvetlen Beruházások Oroszországi Alapjának vezérigazgatója újságírókkal közölte, hogy a francia elnök látogatása alkalmából mintegy egymilliárd euró értékben írtak alá megállapodásokat a kétoldalú gazdasági együttműködésről. A felek emellett stratégiai dokumentumot fogadtak el az atomenergia békés célú felhasználásának terén való együttműködésről, a Novatek és a Total pedig megállapodott a 2023-ban beindítandó, évi 18 millió tonna cseppfolyós földgázt előállító Arktik-2 üzem létrehozásában történő együttműködésről.
Az Oroszországba munkalátogatásra érkezett Macron, Abe Sindzó japán miniszterelnökkel és Christine Lagarde-dal, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójával együtt a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum díszvendége.
Putyin és Macron legutóbb tavaly Versailles-ban találkozott egymással, nem sokkal a francia elnök beiktatása után. Az orosz államfő a francia elnökválasztást megelőzően a Kremlben fogadta jelenlegi vendége vetélytársát, Marine Le Pent.