Szovjet világ Nyugaton
Infláció és élelmiszerválság sújtja Európát az orosz–ukrán háború nyomán. Különösen a gabonatermékek és a napraforgó-étolaj hiányzik az áruházak polcairól, sok európai üzletben ezért már korlátozzák a maximálisan vásárolható árumennyiséget. Bár a hiány oka nemritkán a pánikvásárlás, az unión is múlik, hogy milyen hosszúra nyúlik az élelmiszerválság.„Napok óta nem kapható étolaj, liszt vagy száraztészta, eltűnt a boltokból a papír zsebkendő, a vécépapír. A gyermekeim arra panaszkodnak, hogy a környéken egyáltalán nem lehet beszerezni ezeket. Azt kérték, hogy ne csak a szokásos piros paprikát meg házi kolbászt, hanem alapvető cikkeket is küldjek csomagban. Gyakorlatilag egy hetvenes évek Moszkvája alakult ki: az embereknek kell értesíteniük egymást, ha valahova áru érkezett, és már az áruház nyitásakor elkapkodják a vásárlók. Ezért inkább társaságba verődve elküldenek valakit egy távolabbi boltba, hogy arra a hétre legyen mit enniük” – fakadt ki egy idős budapesti asszony, akinek gyerekei Halléban élnek. A probléma nem egyedi: a koronavírus okozta megterhelések után az orosz–ukrán konfliktus kitörése is több alapélelmiszer, például az étolaj hiányát eredményezte, mivel a két háborús ország adja a világ napraforgó- és repceolaj-exportjának 78 százalékát.
Étolaj: elfogyott
Franciaország számos áruházában is hiánycikk az étolaj a pánikvásárlások miatt, a Metro nagykereskedés az éttermeknek napi 50 literben korlátozta a beszerzését. Közgazdászok szerint az étolaj hiánya az állattenyésztőket is érinti, akik elsősorban gabonafélékkel és részben Ukrajnából importált növényi fehérjékkel etetik állataikat. Frans Claassen, a holland olaj- és zsíripari szervezet (MVO) igazgatója arra számít, hogy néhány héten belül elfogy a napraforgóolaj-készlet Hollandiában, így nem véletlen, hogy több áruházláncban egy literben szabták meg az egy fő által egyszerre megvásárolható napraforgó-étolaj mennyiségét.
Spanyolországban főleg a tojásból és bizonyos tejtermékekből mutatkozik hiány, mivel az Inlac tejipari szövetségnek pár napra le kellett állítania a termelést a megbénult ellátási lánc miatt – elemzők szerint ebben azonban a teherautó-vezetők sztrájkja is közrejátszott, akik reálbérük csökkenése miatt elégedetlenkednek. Görögországban a szupermarketek szintén korlátozzák a megvásárolható hiánycikkek mennyiségét, miután ellátási gondok léptek fel az országban; ez azt jelenti, hogy lisztből és étolajból egy-egy vásárló legfeljebb 3-3 egységet vihet. A jelenlegi élelmiszer-adagolást mindenesetre csupán megelőző intézkedésnek szánják az üzletvezetők. Adonisz Jeorjadisz görög fejlesztési miniszter szerint azért volna nagy szükség jegyrendszer bevezetésére, mert a hiánycikkek iránti kereslet az elmúlt hetekben nagyjából a duplájára nőtt, miután a vásárlók pánikszerűen az üzletekbe rohantak és felvásárolták az alapélelmiszereket.
A legsúlyosabb élelmiszer-ellátási krízis azonban Nagy-Britanniában érezhető. Andrew Bailey, a Bank of England vezetője szerint „apokaliptikus sokk” elé néznek a fogyasztók, a lakosság negyede kihagy napi egy étkezést.
Egekben az infláció
Az országban az infláció eközben negyvenéves csúcsra, kilenc százalékra nőtt, jóval meghaladva a márciusi hétszázalékos növekedést. A brit ételeknél elengedhetetlen tésztafélék ára több mint tíz százalékkal emelkedett éves szinten úgy, hogy januárban már közel 15 százalékkal megugrott a tavalyi gyenge búzatermés következtében. A húsfélék 10-15 százalékkal drágultak, a margarin és a növényi olajok pedig tavalyhoz képest 15 vagy akár 24 százalékkal. De nem csak a szigetország érzi a súlyos infláció hatását Európában. A keresletnövekedés miatt az utóbbi hónapokban a napraforgó világpiaci ára a februári tonnánkénti 640-ről közel ezer euróra nőtt, amit Nyugat-Európában az üzletek a fogyasztókra hárítanak, így a vásárlók közvetlenül érzik a háború hatását.
„Franciaországban a száraztészta ára áprilisban – a márciusi drágulási ütemet tartva – ismét 15 százalékkal emelkedett, miközben a hús, az olaj és a liszt már két számjegyű inflációt mutat” – jelentette ki Emily Mayer, az IRI Business Insights adatelemző és piackutató vállalat igazgatója a Capitalnek. A párizsiak már a reggelinél is megérzik az emeléseket, ugyanis a bagett 2,5, a vaj 2,9, a kávé 3,5, a zöldségek pedig nyolc százalékkal lettek drágábbak a tavaly rögzített árakhoz képest. Júniusban a friss hal és a tenger gyümölcsei drágultak a leginkább, szintén a logisztikai fennakadások miatt, előbbi akár 15-16, utóbbi 7-8 százalékkal kerülhet többe, mint áprilisban.
Bércsökkenéstől tartanak
Közgazdászok szerint a drámai helyzethez hozzájárul a pánikvásárlás is. Az élelmiszeripar termelési kapacitásában nem tudja követni a hirtelen megugró keresletet. Az élelmiszerhiány azonban minden bizonnyal csupán átmeneti, hiszen Európa a világ legjelentősebb agrárexportőre, az ellátás így hamarosan helyreállhat. Legalábbis az Európai Bizottság múlt keddi tanácsülésén egyik tagállam sem jelezte, hogy tendenciózusan ellátási zavarai lennének. Ugyanakkor az uniós tagállamok elsősorban a reálbérek csökkenése miatt aggódnak, lakosságuk életszínvonala az elmúlt hónapokban lejtmenetnek indult. Az Európai Parlament (EP) és az Európai Tanács tárgyalódelegációja erre hivatkozva állapodott meg nemrég az EP szakbizottsága által tavaly novemberben megszavazott európai minimálbér uniós szabályozásáról, amelytől a munkavállalók saját szocioökonómiai körülményeinek, vásárlóerejének, továbbá a tagállamok hosszú távú termelékenységi szintjének megfelelő életszínvonal biztosítását várják. A 27 uniós tagállamból viszont hat, Ausztria, Ciprus, Dánia, Finnország, Olaszország és Svédország nem ismeri a minimálbért, és nem is lesz köteles bevezetni. A többi 21 tagállamnak viszont közös szabályokat kell majd elfogadnia, igaz, nem azonos szorzókkal. A rosszul időzített minimálbér-szabályozással azonban nemcsak az európai élelmiszeripar járna rosszul, hanem a dolgozók is: az uniós munkanélküliségi ráta fokozatosan nő, a munkáltatók pedig a minimálbér emelkedésével egyidejűleg munkavállalóik terhelésének növelésével oldhatják meg a profitkiesést, újabb pofont adva ezzel a megfelelő erőforrás hiányával küzdő ágazatnak.
A háború tehát új helyzet elé állította Európát, ám fejlett mezőgazdasága és élelmiszeripara révén hosszú távon megoldhatja az élelmiszerhiányt. Az infláció azonban továbbra is folyamatosan növekszik, amit akár a konfliktust követő években is közvetlenül megérezhetnek a fogyasztók.