Fotó: ShutterStock.com/Kira Kutscher
Hirdetés

Az oltási kampány első 170 napjában – június 11-ig – 60 105 411 adag oltást adtak be.

Legalább egy dózist a lakosság 48,1 százaléka – 40 003 604 ember – kapott. Teljes oltással a lakosság 25,7 százaléka – 21 350 096 ember – rendelkezik.

A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) számításai szerint a lakosság több mint 80 százalékának kell védettséget szereznie a Covid-19-cel szemben ahhoz, hogy megálljon a járvány.

Az intézet felmérései szerint ez elérhető. Az oltási hajlandóságot vizsgáló kutatássorozatuk (Covimo) legutóbbi, május végén közölt adatai szerint a lakosság 82,8 százaléka hajlandó beadatni a védőoltást, vagy már meg is kapta. Egy hónappal korábban 81,2 százalék volt ez az arány.

Korábban írtuk

Az oltási kampány folyamatosan gyorsul. Ezt jelzi például, hogy a beadott oltások száma 15 nap alatt emelkedett negyvenmillióról ötvenmillióra, ötvenmillióról hatvanmillióra pedig 11 nap alatt.

A június 11-vel – péntekkel – zárult héten naponta átlagosan nagyjából 816 ezer dózist adtak be, vagyis másodpercenként kilencnél is több embert oltottak be.

Egyelőre az AstraZeneca-, a Pfizer/BioNTech-, a Moderna- és a Janssen-féle vakcinával igyekeznek elérni a Covid-19-cel szembeni közösségi immunitást. Valamennyi típust együttvéve 61 153 242 adag érkezett, a készlet 98,3 százalékát felhasználták. A legtöbb oltóanyag – csaknem 43 millió adag – az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös fejlesztésű készítményéből érkezett.

Tervezik, hogy a Szputnyik V oltóanyagot is beállítják a kampányba, de csak akkor, ha az orosz fejlesztő megszerzi az európai uniós forgalmazási engedélyt a közösség gyógyszerészeti hatóságának szerepét betöltő Európai Gyógyszerügynökségtől (EMA). Más oltóanyagok, például kínai fejlesztésű vakcinák beszerzését nem tervezik. Nem terveznek változást abban sem, hogy csak EMA-engedéllyel rendelkező készítményt használnak.

Németországban május eleje óta gyengül a vírus Alfa nevű, korábban britnek is nevezett, B.1.1.7-es jelzésű változatának szétterjedése révén kibontakozott harmadik járványhullám, amely alacsonyabban tetőzött, mint a kevésbé veszélyesnek tartott vírusvariánsok által okozott második hullám. A korlátozások nagy részét a legtöbb tartományban már visszavonták.

Az RKI vasárnapi adatai szerint az utóbbi 24 órában 1489 fertőződést szűrtek ki tesztekkel. Ez csaknem 40 százalékkal kevesebb az egy héttel korábbi 2440-nél. Az új regisztrált fertőződésekkel együtt 3 714 969 ember szervezetében mutatták ki a SARS-CoV-2-t.

A Covid-19-cel összefüggésben egy nap alatt 18 halálesetet regisztráltak. Egy héttel korábban 74 halálesetet jegyeztek fel. Az új esetekkel 89 834-re emelkedett a járvány áldozatainak száma.