A tavalyi 14,5 százalékos infláció mellett a bérek reálértéke éves szinten 2,6 százalékkal emelkedett, így 2013 óta már a tizedik éve tart a reálbér-növekedés. Ez nemzetközi szinten is kivételes teljesítmény, Németországban például már harmadik éve csökken a reálbér.

Hirdetés

Megállapítható, hogy a háború és a káros szankciók miatt kialakult szankciós infláció elvette a reálkeresetek dinamikusabb növekedésének lehetőségét, sőt a szankciós infláció miatt a magyar fizetések reálértéke csökkent volna, ha nem védjük meg a rezsicsökkentést az átlagfogyasztásig, ha nincs a kamatstop vagy az élelmiszerárstop. A célzott intézkedéseknek köszönhetően azonban a kormány meg tudta védeni a bérek vásárlóerejét.

A kormány azon dolgozik, hogy a bérek és a reálkeresetek 2023-ban is tovább nőhessenek, miközben megvédjük a családokat és a teljes foglalkoztatottságot, ezért el kell kerülni a recessziót és le kell törni az inflációt. A gazdaságpolitikai intézkedések be fognak érni, idén 1,5 százalékkal bővülhet a GDP és év végére egy számjegyűre csökkenhet az infláció.

Korábban írtuk