Fotó: MTI (archív, illusztráció)
Hirdetés

Közleményük szerint a 60 százalékos töltöttség a következő fűtési időszak ellátását is megalapozza. A kereskedők tárolói kapacitáslekötés iránti érdeklődése továbbra is magas. Eddig az összes meghirdetett éves kapacitásra túljegyzés volt, és a maximális mennyiséget sikerült értékesíteni. A várható kereskedői és az egyetemes szolgáltatói feltöltésekkel számolva ismét csúcsközeli tárolói töltöttséggel indulhat majd a 2020/21-es téli időszak.

„Magyarország folyamatos földgázellátása jelenleg a stabil hazai kitermelés mellett Ausztria, Szlovákia és Ukrajna felől biztosított. A kormány komoly erőfeszítéseket tesz a gázellátás diverzifikációja, az ellátásbiztonság további erősítése érdekében – nyilatkozta Kaderják Péter, az ITM energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.

A horvát LNG terminálhoz és a Török Áramlat meghosszabbításához kötődő beruházásoknak köszönhetően várhatóan 2021-től Horvátország és Szerbia irányából is érkezhet majd földgáz. Lehetséges új forrást jelentenek a Fekete-tengeri gázmezők, ahonnan a román fejlesztések sikerességétől, előrehaladásától függően már akár 2024-ben megkezdődhet a szállítás.

”A kormány a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben is elkötelezte magát a rezsicsökkentés fenntartása és az ellátásbiztonság további fejlesztése mellett. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a magyar fogyasztók megfizethető áron és megbízhatóan fűthessék otthonaikat, jussanak hozzá a vállalkozások működtetéséhez szükséges energiahordozókhoz„ – fogalmazott Kaderják Péter.

Hiába ért véget hivatalosan a fűtési szezon szerdán, továbbra is fennáll a szén-monoxid-mérgezés veszélye – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője pénteken az MTI-vel.
Mukics Dániel azt írta, hogy a fűtési szezonban ugyan több mérgezéses eset történik, de ahol nyílt lánggal működő vízmelegítő működik, ott egész évben potenciális veszélyt jelent a szén-monoxid-mérgezés.
Idén eddig 345 alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt, amelyek során 150-en mérgezést szenvedtek, hatan pedig meghaltak – tudatta.
Ismertette, hogy a balesetek általában a készülékek rossz, engedély nélküli telepítése, a szellőzés vagy a karbantartás hiánya miatt történik. Azok a készülékek veszélyesek, amelyek a szoba, konyha vagy fürdőszoba levegőjét használják az égéshez, mert a nyílt égésterű vízmelegítő nagyon hamar elhasználja egy kis helyiség levegőjét. A mérgezések fele a fürdőszobában történik – hívta fel a figyelmet.
A katasztrófavédelem a balesetek megelőzéséért szellőzőnyílás beszerelését, a készülékek rendszeres karbantartását, és szén-monoxid-érzékelő eszköz használatát javasolja.