A ma már kevesek által gyakorolt kékfestő mesterség hagyományainak megőrzésére, a termékek népszerűsítésére tizenkilencedik alkalommal rendezték meg az Országos Kékfestő Fesztivált a hétvégén Nagynyárádon.

Fotó: MTI/Sóki Tamás

Fotó: MTI/Sóki Tamás

A baranyai község internetes oldalán olvasható tájékoztató szerint a mostani programsorozat volt az első olyan alkalom, amelyen Magyarország valamennyi kékfestőmestere egy helyen kínálta termékeit.    

Az érdeklődők szombaton és vasárnap megtekinthették a településen élt, 2017 májusában 96 éves korában elhunyt Sárdi János kékfestő műhelyét, a templomot, a falumúzeumot, valamint textildesignerek és keramikusok alkotásaiból nyíló tárlatot is.

Az önkormányzat korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Magyarországon már kevesebb mint fél tucatnyian gyakorolják az ősi német kékfestő mesterséget. Amíg a halvány búzavirágkék, indigókék anyagokból régen elsősorban a sváb lakosság hétköznapi ruháit varrták, ma inkább terítő, párnahuzat és függöny készül belőlük.    

A kékfestő textíliák ma is keresettek, a késztermékek nagy részét vendéglátóhelyek tulajdonosai vagy olyan magánszemélyek vásárolják fel, akik ezzel szeretnék díszíteni üzletüket, otthonukat, de egyre többen vannak, akik újra ruhákat varratnak belőle.