A Magyar Piac Szövetkezet szervezésében Bokodi Sándor, az országosan elismert mányi gazda és tenyésztő emléknapja alkalmából dr. Bitay Márton államtitkár átadta a Bokodi Sándor-díjat és a Zichy Antónia-díjat.

Fotó: demokrata.hu

Fotó: demokrata.hu

Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió elnöke beszédében elmondta, különösen nagy megtiszteltetés számára, hogy részt vehet e jeles eseményen, és átveheti a Zichy Antónia-díjat.

Az elnök asszony hangsúlyozta, hogy büszke a mányi gyökereire – a horvát eredetű Rozovicsokra és a sváb Peringerekre, akik úgyszintén gazdálkodók voltak –, mivel ők egy olyan korban éltek, amelyben jóval többen tudták, mint ma, hogy a földnek megvan a maga igazsága. Ez annyit tesz, hogy a föld csak annak ad, aki gondozza és törődik vele, ám aki elhanyagolja, attól elvesz, mert annak a kertjét idővel ellepi a gyom. Kiemelte, hogy akik az agráriumban tevékenykednek tudják ezt, érezik a vidék és a termőföld tisztaságát, becsülik értékeit, így azokat a nőket és férfiakat is, akik a mezőgazdaságban dolgoznak; képesek harmóniában élni a földdel, s tudják, hogy a vele való foglalatosság józanságra, elszántságra, fegyelemre és alázatra tanít.

Batthyány-Schmidt Margit fontosnak tartotta kiemelni, hogy a Zichy Antónia-díj azért is különösen fontos számára, mert férje, Batthyány Ádám révén személyes és családi kötődést is jelent. Gróf Zichy Antónia élete, munkássága, hitvallása a mai kor számára is példaértékű, s szellemisége ma is tiszteletet érdemel. Az elnök asszony hangsúlyozta, bízik abban, hogy a grófnő szellemisége céljaikban tovább élhet, és annak ellenére, hogy a nők kevésbé rendelkeznek közvetlen befolyással a világ eseményeire, de erejükre, és kitartásukra ma is szükség van. Az MNU hitvallása szerint öt sarokkő az, amelyek védelmet nyújtanak napjaink egyre zavarosabbá váló világában: a föld mellett ilyen sarokkő a hit, a család, a nemzet és a közösség is.

Elmondta még, hogy az MNU egyik célja felhívni a figyelmet a falusi, gazdálkodó élet kihívásaira és lehetőségeire, és a nők ezen belül betöltött meghatározó szerepére. Kiemelten fontos számukra az is, hogy hazai és nemzetközi pozitív gyakorlatokkal és tapasztalatcserével segítsék a vidék fennmaradását, a biztonságos élelmiszer-előállítást és kiemelten támogassák az ebben szerepet vállaló nőket. Hozzátette, személyesen is hiszi, hogy a magyar vidék egyre szélesebb palettán lesz képes európai minőségű árut előállítani a magyar tradíciók megtartásával.

Batthyány-Schmidt Margit Petőfi Sándor soraival zárta beszédét, és köszönetet mondott a Magyar Piac Szövetkezetnek a díjátadás megszervezéséért és lebonyolításáért.