Fotó: MTI/Komka Péter
A keresztút résztvevői a kormány támogatásával megújult nógrádszakáli kálvária stációinak avatásán 2023. október 4-én
Hirdetés

Soltész Miklós a szlovák határhoz közeli, mintegy 640 lakosú település Szent Kereszt Felmagasztalása-plébániatemplomnál tartott ünnepségen elmondta: a kálvária 25 millió forintból újult meg. Megemlítette, hogy szerdán a falu 500 éves nagyharangja szólalt meg délben a Kossuth rádióban.

Az államtitkár a fejlesztés elindításáért köszönetet mondott a polgármesternek és a térség országgyűlési képviselőjének, majd a kivitelezőknek, a mestereknek és a közmunkásoknak köszönte meg a kálvárián végzett munkát.

Úgy fogalmazott: „nagyon nehéz helyzetben vagyunk most a világban, de a keresztúton keresztül tudunk üzenni, hogy nekünk a legfontosabb a békesség.” A keresztúti imádságok a békességet terjesztik a világban, azt kell szolgálniuk – tette hozzá Soltész Miklós.

Radvánszky Judit (MSZP) polgármester megköszönte Soltész Miklós segítségét, a kálvária felújítására tett ígéretének betartását. Elmondta: a harang elkészültének 500. évfordulóján a templomhoz helyezték át a Szent István-szobrot és az elhunyt forradalmárok szobrát, Bobály Attila és Bobály Dávid alkotásait.

Korábban írtuk

Balla Mihály, a térség fideszes országgyűlési képviselője a néhány éve felújított nógrádszakáli templomot olyan helynek nevezte, ahol fel lehet töltődni. Egy-egy ilyen hely erőt ad az értékek, a hagyományok megőrzéséhez – mondta.

Az 500 éves nógrádszakáli nagyharang a Váci Egyházmegye legöregebb harangja, felirata alapján 1523-ban öntötték.

Az egyházmegye honlapján közzétett információ szerint a 450 kilós bronzharang, amelynek alsó átmérője 91 centiméter, Magyarország egyik legrégibb, használatban lévő templomi harangja. A Kulturális Örökség Igazgatóság 1999-ben védetté nyilvánította. Felső pártázatán ismétlődő, gót betűs körfelirata: „O REX GLORIAE VENI CUM PACE”, magyarul: „Oh, Dicsőség Királya, jöjj el békével”. Füles koronáját 1925-ben lefűrészelték, tárcsás koronával helyettesítették. A hagyomány szerint a harangot a török elől az Ipolyba rejtették.