Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Hirdetés

Szunyogh István, a bánokszentgyörgyi közös hivatalhoz tartozó Várfölde jegyzője az MTI-nek pénteken elmondta: nem történt visszalépés, így ezúttal is két független polgármesterjelölt és tíz független képviselőjelölt közül lehet választani. A bírósági döntés után befagyasztották a települési névjegyzéket, így továbbra is 239 szavazópolgár szerepel a listán – bár azóta történtek már kijelentkezések a településről -, az majd vasárnap, a szavazáskor derül ki, hogy valójában kiknek van jogosan bejelentett címe Várföldén.

A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint október 13-án az eddig is a települést vezető Szörcsökné Horváth Mária 114, kihívója, Tóth Árpád 107 szavazatot kapott. A képviselőjelöltek között az első és a hatodik legtöbb voksot begyűjtő között is csupán 17 szavazatkülönbség adódott.

A települési névjegyzék szerint 239 szavazásra jogosult polgár járulhatott az urnákhoz, közülük 223-an voksoltak, 93,31 százalékos volt a részvételi arány.

Az eredmény ellen a helyi, majd a Zala megyei választási bizottsághoz benyújtott – mindkét fórumon elutasított – jogorvoslati kérelem szerint a választás eredményét befolyásolhatta, hogy Várföldén szeptember 1-jén még csak 157 szavazópolgár szerepelt a nyilvántartásban, október 13-ára pedig 239-re növekedett a számuk.

A Pécsi Ítélőtábla végzése szerint a szavazópolgárok létszámának több mint ötvenszázalékos emelkedése, a polgármester- és a képviselőjelöltek közötti alacsony szavazatkülönbség a nagyon magas részvételi aránnyal együtt megalapozza a jogsértés gyanúját, mindezeknek „a választási eredmények befolyásolásának szándékán kívül nincs egyéb észszerű magyarázata”.


Megismétlik a polgármester-választást a Veszprém megyei Litér egyik szavazókörében, mert a szavazatok újraszámlálásakor kiderült, hogy a szavazókörben átadott voksokból hat szavazólap hiányzik, így nem eldönthető a választás eredménye.

A polgármesteri posztért Varga Mihály (független) és Szedlák Attila (Fidesz-KDNP) indult az októberi önkormányzati választáson, amelyet az elsődleges adatok alapján Varga Mihály két szavazattal megnyert.

Szedlák Attila fellebbezett, és a helyi választási bizottság megállapította, hogy a Varga Mihályra leadott szavazatok közül három érvénytelen volt. A határozat ellen Varga Mihály és az MSZP mint az önkormányzati választások egyik jelölőszervezete bírósági felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, így a Győri Ítélőtábla elé került az ügy. A táblabíróság megállapítása szerint a területi választási bizottság határozatképtelen volt döntése meghozatalakor, ezért újraszámolták a szavazatokat.

Kiderült, hogy az 1-es szavazókörben átadott szavazólapok közül hat hiányzik, az ítélőtábla ezért a szavazóköri eredményt megsemmisítette, és megismételt választást tűzött ki november 10-re.

A településen két szavazókör van, a 2-es szavazókörben eredményes és érvényes volt a választás, így az ottani október 13-i eredmény – Varga Mihály 242, Szedlák Attila pedig 229 érvényes szavazatot kapott – nem változik.