Fotó: YouTube.com, képernyőkép

Lakatos Tibor elmondta: az elmúlt 24 órában 1286 alkalommal kellett figyelmeztetésben részesíteni olyanokat, akik megszegték a kijárási korlátozással kapcsolatos szabályokat; 496 helyszíni bírságot szabtak ki, 425 feljelentést tettek.

A hatósági házi karantén betartásával kapcsolatban az elmúlt napon 8932 ellenőrzést tartottak és 30 szabálytalanságot tapasztaltak – ismertette.

A forgalmat Lakatos Tibor nagyon nyugodtnak és kiegyensúlyozottnak nevezte a határátkelőknél, közölve, egyedül Hegyeshalomnál kell a belépő személyforgalomban 30 perces várakozásra számítani. Hozzátette: folyamatosan ellenőrzik a Magyarországra hazatérő magyar állampolgárokat, illetve a tranzitforgalomban részt vevőket, utóbbiak esetében 145 797 ellenőrzés történt.

Csökkent az érvényben levő hatósági házi karanténban levők száma – 11 959-en vannak – és csökkenést mutat a hazatérő magyar állampolgárok száma is, az elmúlt 24 órában 761 hatósági házi karantént rendeltek el – mondta.

Kérdésre válaszolva Lakatos Tibor elmondta: hétvégén rendszerint kétszer annyi rendőri intézkedésre van szükség, mint hétköznap, az emberek ilyenkor könnyebben kimozdulnak és szegik meg a szabályokat. Hozzátette: a szombati nap adatait összevetették az előző szombati számokkal, és arra jutottak, hogy kevesebb intézkedésre volt szükség az elmúlt 24 órában, mint egy héttel korábban. 

Egyértelművé tette: minden magyar állampolgárnak 14 napos hatósági házi karanténba kell kerülnie, aki személyforgalomban külföldről tér haza, ez alól csak a munkavégzés céljából ingázók és a teherforgalomban részt vevők képeznek kivételt.

Lakatos Tibor előrevetítette: az érettségik miatt a kormány tervezi, hogy különleges szabályokat hoz azokra a diákokra, akik külföldön élnek vagy kettős állampolgárok, de Magyarországon fognak vizsgát tenni és emiatt az országba utazni.

Ugyancsak kérdésre válaszolva elmondta: március 12-től vasárnapig több mint 930 ezer ember lépett be az országba, ebből a teherforgalomban nagyságrendileg 400 ezren, közülük 145 797 esetben a fuvarozók úti célja Magyarország volt.

Elmondta azt is, hogy a legnagyobb forgalom a magyar-szlovák határátkelőknél van, a 930 ezres beléptetésből 200 ezer ezen a szakaszon történt. Példaként említette, hogy az elmúlt 24 órában 799 magyar állampolgárt és 3209 külföldit léptettek be. A horvát és a szerb határszakaszokon ez 100-as nagyságrendű. A magyar-szlovák határszakasz mellett a magyar-román szakaszon van jelentősebb határforgalom – tette hozzá.

Beszámolt arról is, hogy a beléptetések során eddig egy magyar állampolgárnál vetődött fel a koronavírus gyanúja, őt egészségügyi intézménybe kellett szállítani.

Hirdetés

Magyarország még a koronavírus-járvány felszálló ágában van – jelentette ki az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs vasárnapi online sajtótájékoztatóján.

Müller Cecília azt mondta: nincs oka kétségbe esni annak, akit megfertőz a vírus, mivel változatlanul igaz, hogy az érintettek 80 százaléka nagyon enyhe tünetekkel esik át a betegségen.

Az idősotthonok folyamatosan készülnek a járvány elleni védekezésre – mondta. Hozzátette: azokra az egészségügyi intézményekre is kiemelten kell figyelni, ahol koronavírusos betegeket gyógyítanak.

Müller Cecília a fővárosi Pesti úti idősek otthonával kapcsolatban elmondta, a lakóknál jelenleg is zajlik a második körös mintavétel, ami azt jelenti, hogy vasárnap vesznek mintát az ott lakóktól, a laborvizsgálatok eredményei hétfőre várhatóak.

Kitért arra, hogy nem változott azok köre, akik magas kockázatnak vannak kitéve: továbbra is elsősorban az idős, krónikus betegségben szenvedő emberekre jelenti a legnagyobb veszélyt a vírus.

Az országos adatokról szólva elmondta, a vasárnapi adatok szerint 1916-ra nőtt az igazolt fertőzöttek száma. Kétszázötvenen – akik közül sokan súlyos betegségben is szenvedtek – felgyógyultak, jelenleg 748 embert ápolnak kórházban, hatvanegyen lélegeztetőgépen vannak. Ezzel kapcsolatban a szakember úgy fogalmazott, a lélegeztetőgép sem a reménytelenséget jelenti, többeket már le tudtak venni róla.

Müller Cecília kérdésre elmondta, a koronavírus-fertőzöttek nagyjából 40 százaléka szorul kórházi kezelésre, ami megegyezik más országok adataival. A kórházban ápoltak állapota széles spektrumon mozog, vannak, akiket enyhébb tünetekkel kezelnek, van, aki intenzív ellátást kap, de nem kell lélegeztetni.

A nyugdíjasházakról azt mondta, ezek közegészségügyi szempontból nem nyilvántartott házak, hiszen társasháznak, így privát szférának minősülnek, ahol saját jogon laknak az idősek apartmanszerű ellátásban.

A közelgő érettségi kapcsán Müller Cecília kérdésre elmondta, az érettségi helyszínére lehetőleg gyalog menjen a diák, ha ez nem megoldható, akkor a tömegközlekedési eszközökön viseljen maszkot. Ha autóval megy – és többen utaznak – akkor is ajánlatos a maszk viselése, megérkezéskor pedig minden esetben mossanak kezet, fertőtlenítsenek.

A kezdődő pollenszezonnal összefüggésben az országos tisztifőorvos azt javasolja, hogy aki allergiás, inkább maradjon otthon, így az allergén hatásokkal szemben jobban tud védekezni. A szokásos gyógyszereket, kezeléseket időben el kell kezdeni, így tartva egyensúlyban ezt a krónikus állapotot – tette hozzá. Azt tanácsolta, ebben az időszakban az allergiások mossanak gyakrabban hajat és ágyneműt, mert ezekben könnyebben és nagy nagyobb számban ragadnak meg a pollenszemcsék.

A kültéri sportolással kapcsolatban Müller Cecília elmondta, előnyben kell részesíteni az egyéni mozgásformákat, így a futást, a kerékpározást, sétát. Olyan területet keressünk, ahol nincs sok ember, mert így a megfertőződés esélye csekély.

Kérdés kapcsán a szakember elmondta, a fagylaltozóknál azokat a higiéniai szabályokat kell betartani, mint eddig is, azonban szét kell választani a kiszolgálást és a pénzkezelést. A tölcsért szalvétával kell megfogni, az adagolókanalat többször, friss vízzel lemosni. Fontos, hogy a pénzkezelést ne az végezze, aki kiszolgálja az embereket, továbbá szintén sűrűbben kell kezet mosni.