Hirdetés

Müller Cecília elmondta: katonai repülőgép hozza Budapestre a hazaérkező hét magyart, akiket a leszálláskor az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) két, egyenként hétszemélyes szállítójárműve vár majd, amelyek a napi mentésben nem vesznek részt.

A hazatérők az utolsó információk szerint egészségesek, a betegség semmiféle tünetét nem mutatják – mondta az országos tisztifőorvos.

Hozzátette: az OMSZ gépkocsijainak egészségügyi személyzete számára emiatt elegendő szájmaszk és védőkesztyű viselése, szélesebb körű egyéni védelemre nincs szükség. A hazatérőket a katonai szállítórepülőn egyébként orvos és egészségügyi személyzet is kíséri, akik folyamatosan ügyelnek egészségükre.

Szlávik János a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa elmondta: a hét embert az osztály karanténépületében helyezik el. Mivel ismereteik szerint a koronavírus lappangási ideje átlagosan 5, legfeljebb 14 nap, ezért a hét embert két hétre helyezik karanténba.

Ezalatt a hazatérők nem hagyhatják el az épületet és az első vizsgálatok lezajlásáig a családtagok sem látogathatják őket – tette hozzá. Az egészségügyi személyzet megfelelő védőfelszerelésben – védőruhában, maszkban, szemüvegben – látja el a karanténban levőket, ami megfelelő védelmet ad számukra – jelezte.

Tájékoztatása szerint a megérkezést követően orvosi vizsgálatokat és laboratóriumi teszteket végeznek a hazatérőkön. Ezek első eredménye 24 órán belül, a megerősített eredmény néhány napon belül rendelkezésre áll.

Szlávik János kiemelte: minden személyi és tárgyi feltétel adott a karanténhoz, megfelelő szakorvosok, valamint fertőtlenítő és higiénés eszközök is rendelkezésre állnak, amelyek egy esetleges fertőzés továbbvitelét megakadályozzák.


ÁEEK: folyamatos a szájmaszkok gyártása

Folyamatos a szájmaszkok gyártása – közölte az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) vasárnap az MTI-vel.

Azt írták: az ÁEEK által fenntartott Állami Egészségügyi Tartalékban (ÁEüT) jelenleg 1 176 752 darab egyszer használatos szájmaszk áll rendelkezésre, amelyek kiadására – az operatív törzs elrendelése esetén – azonnal készen áll.

Ezen túl a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs által elfogadott akciótervben a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BvOP) feladatául szabta, hogy készítse elő az átállást az egészségügyi védőfelszerelések gyártására. A BvOP soron kívül megkezdte az egészségügyi védőmaszkok gyártását.

A BV Holding Kft. jelenleg 320 300 darab egészségügyi szájmaszkot tart raktáron, további 700 ezer előállításához rendelkezik alapanyaggal. A gyártási kapacitások emelésével a BV több mint napi 14 ezer szájmaszk előállítását tudja vállalni – áll a közleményben.