Vallott az „1-es számú tanú” a Városháza-botrányban
„Egy tanú részletes vallomást tett arról, hogy a Karácsony Gergely vezette főváros Berki Zsolt közreműködésével miként próbált vevőt találni a Városházára. Az ingatlant kezdetben 40 milliárd forintért plusz 10 százalék »jutalékért« kínálták amerikai és izraeli befektetőknek” – írta meg pénteken a Magyar Nemzet.A napilap szerint az ügyben zajló rendőrségi nyomozás éppen az ellenkezőjét támasztja alá annak, mint amit Karácsony Gergelyék állítanak a Városháza kapcsán.
„A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) január 25-én hallgatta ki azt a személyt, akin keresztül Berki Zsolt amerikai befektetőknek ajánlotta fel a Városházát. Az illető kérte adatai zártan kezelését, ezért csak 1-es számú tanúként emlegették. A Mediaworks Hírcentrumának birtokába került kihallgatási jegyzőkönyv szerint az 1-es számú tanú kijelentette, hogy három alkalommal egyeztetett az adásvétel ügyében Berkivel, akit már három éve ismer, és aki rendszeresen küldött neki e-maileket az eladó fővárosi ingatlanokról” – írja a Magyar Nemzet.
A lap szerint „az 1-es számú tanú” a nyomozók kérdésére elmondta: az első találkozón, amely 2021 tavaszán a Westend irodaházban zajlott le, Berki Zsolton kívül egy másik személy is jelen volt, de semmi konkrétumról nem esett szó.
„Berki csupán arról biztosította, hogy a Városháza valóban eladó, és egyben afelől érdeklődött, hogy az amerikaiakat érdekelné-e az üzlet.”
A tanú egyébként vallomás szerint azért adott Berki szavára, mert korábban „már hallott olyan teljesült ügyletről”, amelyben ő segédkezett, valamint úgy tudta, hogy a férfi befolyással rendelkezik a fővárosi vagyonkezelőnél. A második egyeztetésre Berki Zsolt már a Városháza dokumentációjával érkezett, és jelezte, hogy „elküld majd egy megbízási szerződést, amely igazolja, hogy ő ezen ügyletekben eljárni jogosult” – derül ki a Magyar Nemzethez eljutott jegyzőkönyvből.
A tanú a harmadik találkozóval kapcsolatban azt mondta, hogy azon a megbeszélésen rajta és Berki Zsolton kívül egy izraeli befektetői társaság képviselője is jelen volt.
„Ekkor már szó esett arról, hogy a Városháza ára 40 milliárd forint lenne, a »jutalék« pedig 10 százalék, amelyet a tanú és az izraeli fél képviselője is sokallt” – írja a napilap.
A tanú azt vallotta, „a harmadik találkozón mi mondtuk Berki Zsoltnak, hogy szeretnénk a megbízójával is tárgyalni. Ő mondta, hogy amennyiben komolyan érdeklődünk az üzlettel kapcsolatosan, úgy majd Tüttő Kata főpolgármester-helyettessel kell tárgyalnunk, de konkrétumokat nem mondott”.
Közölte azt is, a harmadik találkozó után Berki küldött számára egy szerződéstervezetet, amelyben benne volt a vételár és a jutalék is.
Előbbi összeg „harmincvalamennyi milliárdra” változott, utóbbi, vagyis a „jutalék” mértéke viszont maradt 10 százalék.
A Magyar Nemzet azt írja: a kihallgatáson a nyomozó arról is érdeklődött, miért tartották Berki Zsoltot nagyon profinak és bennfentesnek, illetve vajon miért gondolták, hogy ténylegesen lehet felhatalmazása. A tanú erre válaszolva kijelentette, Berki több olyan e-mailt küldött, amely a vagyonkezelőtől indult. A levélváltások állítólag megismerkedésük, vagyis 2019 óta „nem nagy rendszerességgel, de folyamatában történtek”.
A Magyar Nemzet teljes cikke ITT olvasható.