A brit külügyminisztérium arra kérte a Nigerben tartózkodó briteket, hogy a lehető leghamarabb regisztráltassák magukat, és maradjanak bent.

Hirdetés

Franciaország és több európai ország a múlt szerdai puccsot követően katonai repülőgépekkel menekítette ki állampolgárait az országból. A német külügyminisztérium a nap folyamán azt ajánlotta valamennyi Niameyben tartózkodó német állampolgárnak, hogy fogadják el a francia hatóságok európai állampolgárokra kiterjesztett ajánlatát, és csatlakozzanak az evakuációs járatokhoz.

A francia hadsereg vezérkara kedden azt közölte, hogy a Csádban és Nigerben állomásozó francia katonák evakuálása nincs napirenden.

A Mohamed Bazoum nigeri elnököt megbuktató hadsereg azzal vádolta Franciaországot, hogy katonailag be akar avatkozni Nigerben, amit Párizs tagad. A puccs támogatói vasárnap a niameyi francia nagykövetség előtt tiltakoztak, és a több ezer ember be akart hatolni a külképviselet épületébe, de végül könnygázzal feloszlatták a tüntetést.

A szomszédos Burkina Faso és Mali, ahol szintén katona junta van hatalmon, hétfő este szolidaritását fejezte ki a nigeri puccsistákkal, és közölte, hogy minden, a Bazoum elnök hatalomba történő visszahelyezésére irányuló katonai beavatkozást a két országnak szóló „hadüzenetnek” tekintenek, és kivonulnak a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségéből (ECOWAS). A szervezet vasárnap szankciókkal sújtotta a nigeri katonai hatalomátvétel vezetőit, valamint erő alkalmazását is kilátásba helyezte, amennyiben egy héten belül nem helyezik vissza a hatalomba Mohamed Bazoum elnököt.

Az egykori francia gyarmat Niger, a világ egyik legszegényebb országa, a világ hetedik legnagyobb urántermelője.

Korábban írtuk