Fotó: ShutterStock.com/Ascannio
Hirdetés

Az engedélyezés révén a 61 éves Alberto Fernández elnök is megkaphatja a védőoltást – közölte egy kormányilletékes.

Az argentin gyógyszerfelügyeleti hatóság (ANMAT) közölte, hogy a vakcina „elfogadható biztonsági és hatékonysági sávban mozog a 60 év felettiek korcsoportját tekintve”.

A nevének elhallgatását kérő illetékes elmondta, hogy kibővített engedélyezéshez szükséges elemzésre újabb adatokat és dokumentumokat kaptak, közöttük a 60 évnél idősebbekre vonatkozó klinikai kísérletekkel kapcsolatos jelentést. Eszerint a 60 év felettiek korcsoportjában a vakcina hatékonysága 91,8 százalékos.

A biztonsági változó nem különbözik a lakosság többi részében mért adattól – közölte az illetékes.

Korábban írtuk

Argentínában eddig több mint 1,8 millió koronavírus-fertőzöttet és 45 832 halálesetet jelentettek.

A második Szputnyik V- szállítmány – mintegy 300 ezer adag – szombaton érkezett meg Moszkvából Argentínába, így lehetővé vált az első vonalban dolgozó egészségügyiek számára a második adag vakcina beadása. További szállítmányokat január végére és februárra várnak.

Argentína sürgősségi alkalmazásra engedélyezte az AstraZeneca brit gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem közös vakcináját is, és 22,5 millió adag vásárlására kötött szerződést. Az oltóanyag várhatóan a következő hónapokban érkezik.

A szomszédos Paraguay lett a múlt héten a nyolcadik ország, amely engedélyezte a Szputnyik V alkalmazását Oroszországon kívül. Az oltást sürgősségi alkalmazásra engedélyező országok között van Bolívia, Venezuela, Algéria és Szerbia.

A brazíliai Butantan közegészségügyi intézet további 11 millió adag CoronaVac kínai védőoltás szállítására számít február 10-ig, közölte szerdán Sao Paulóban az intézet igazgatója. Dimas Covas elmondta, hogy mintegy 5,4 millió adag oltáshoz szükséges 5400 liter hatóanyag érkezik januárban, a többi pedig február 10-ig.

Panamában, a második amerikai országban, ahol az Egyesült Államok után a legmagasabb a fertőzöttségi arány, megkezdték szerdán az oltási kampányt a Pfizer/BioNTech vakcinájával.

Panamában, ahol eddig 301 534 embert fertőzött meg igazoltan a SARS-CoV-2 nevű vírus és 4864-en haltak bele a vírus okozta Covid-19-betegségbe, a második hullámban erőteljesen terjed a járvány.

Panama a gyártási kapacitások elégtelensége miatt a remélt 40 ezer adag vakcina helyett csak 12 840 adagot kapott. Az egészségügyi hatóságok közölték, hogy 6400 embert oltanak be, a többi vakcinát elteszik a második adag beadásához.

Kubában 2021-ben 100 millió adag koronavírus elleni vakcinát terveznek gyártani, és az egész lakosságot még idén beoltják – közölte a négy klinikai kísérleti stádiumban lévő lehetséges vakcina előállítása közül kettőnek a fejlesztését irányító Finlay intézet igazgatója.

Vicente Verez szerdai havannai sajtótájékoztatóján közölte, hogy a legelőrehaladottabb állapotban lévő Soberana 2 oltásból 100 millió adag gyártására van kapacitás, és ha minden jól megy, idén a teljes kubai lakosságot beoltják.

A Soberana 2 klinikai kísérletének második fázisa hétfőn kezdődött 900 résztvevővel. Siker esetén márciusban kezdődik a harmadik szakasz 150 ezer önkéntes részvételével.

Kuba az 1980-as évek óta az egészségügyre költi költségvetése egynegyedét, jelentős fejlesztéseket hajtott végre biotechnológiai téren, Kubában fedezték fel a meningococcus B nevű baktérium okozta gennyes agyhártyagyulladás elleni védőoltást. Jelenleg a gyermekek oltási programjában 13 betegség ellen 11 védőoltás szerepel, közülük nyolcat Kubában gyártanak.