Fotó: MTI/AP/Panajótisz Balaszkasz
Hirdetés

Vitorino óva intette a nemzetközi közösséget attól, hogy túl hosszú időre berekesszék a legális migráció különféle formáit. Az igazgató szerint ebben az esetben jelentősen nőne a nyomás az illegális migrációs útvonalakon, amit az embercsempészek kihasználnának.

A koronavírus-járvány miatt világszerte migránsok ezrei kerültek nehéz helyzetbe. Egyes határrégiókban – például az afrikai Száhel övezetben – már észrevehetők a nyugtalanság jelei – mutatott rá Vitorino. Afrikai fegyveres csoportok a migránsok kétségbeesését kihasználva próbálnak katonákat toborozni közöttük – tette hozzá.

Líbiában, ahonnan sokan próbálnak eljutni Európába a Földközi-tengeren keresztül, drámai a helyzet. A koronavírus előtt az IOM által ellátott hatezer migráns háromnegyede eltűnt, és nem tudni, hol lehetnek. A Földközi-tengeren továbbra is aktívak a csempészek, miközben a járvány miatt kevesebb a mentési kapacitás. Vitorino azt kérte a kormányoktól, hogy ne tagadják meg a partraszállást a migránsoktól egészségügyi aggályokra hivatkozva.

Korábban írtuk

Az igazgató egyúttal hangsúlyozta: a gazdag országok populista politikusai a migránsok elleni hangulatkeltésre használják a járványt. Teszik ezt annak ellenére, hogy sok országban az egészségügyi ellátás működése elképzelhetetlen lenne migrációs hátterű dolgozók nélkül – mutatott rá.

Mark Lowcock, az ENSZ humanitárius ügyek összehangolásáért felelős irodájának vezetője aláhúzta: a szegénység ösztönzi a migrációt. Lowcock szerint az elvándorlást úgy lehet csökkenteni, ha segítik a stabilitás megteremtését azokban a országokban, ahonnan különösen sokan kelnek útra.