Fotó: MTI/AP/Jánisz Papanikosz
Hirdetés

A szakértő kifejtette, Törökország új tárgyalásokat szeretne az Európai Unióval a szíriai helyzet, a belföldön lévő migránsok és például a vámunió kereteinek bővítése kérdésében.

Hozzátette, török részről most egy tudatos nyomásgyakorlás zajlik, hogy megnyíljon a „brüsszeli ajtó”, hiszen Recep Tayyip Erdogan török elnököt két évig nem fogadták az Európai Unió központjában.

Az a tény, hogy a török hatóságok hagyták, hogy a migránsok a görög határhoz vonuljanak, felértékelte Törökországot – vélte a szakértő, hozzátéve, eközben Európa megtelt, így, ha volna is arra szándék, hogy befogadja a menekülteket, erre képtelen.

Kitért arra is, a török nyomásgyakorlás éppen abban az időszakban éri Európát, amikor mindenki a koronavírussal foglalkozik, így a migráció kérdése csak a második, harmadik helyen van.

Törökország valószínűleg azt szeretné elérni, hogy közvetlenül használhassa fel a jövőben az Európai Unió támogatását, amit a migránsok visszatartásáért kaphat – mondta Pócza István, az Alapjogokért Központ vezető elemzője csütörtök reggel az M1 aktuális csatornán.
Az elemző rámutatott, a 2016-ban megkötött török-EU-megállapodás értelmében adott összeget civil szervezeteknek utalták, s csak ezeken keresztül férhetett hozzá Törökország a pénzhez.
A törökök egyrészt több pénzt szeretnének, az unió pedig elvárja, hogy tartsák magukat a migránsokat érintő eredeti megállapodáshoz – mondta.
Pócza István szerint azonban Törökország nem fogja tartani magát ehhez, ezt támasztja alá, hogy a határai még mindig nyitva vannak.
Hozzátette, Törökország jelenleg az Európai Uniót, annak vezetését és a határait is „teszteli”.