Fotó: MTI/AP/Action Aviation
Az Action Aviation által 2023. június 20-án közreadott képen a Titan elnevezésű merülőhajót készítik fel a merüléshez június 18-án
Hirdetés

A munkát irányító szakemberek helyi idő szerint szerdán kora délután arról számoltak be a sajtónak, hogy egy kanadai légi felderítőegység a tengerből érkező hangokat észlelt a kutatási területen, amelynek nyomán robot-tengeralattjárókat vezényeltek oda, de azok egyelőre nem találták meg a hang forrását. A beszámoló szerint a hangok kalapáláshoz hasonlatosak, és a kutató-mentő egységek reményei szerint a Titan névre keresztelt búvárhajó utasaitól származnak.

Az Egyesült Államok parti őrségének Boston-központú (First Coast Guard District) regionális mentési koordinátora közölte, további hajókat és eszközöket vetnek be, hogy megtalálják az 5 emberrel vasárnap víz alá merült búváreszközt, amely a Titanic mintegy 4 ezer méter mélyen fekvő roncsaihoz akart leereszkedni. Jamie Frederick kapitány elmondta, hogy csütörtöktől már összesen 10 kutató egységgel próbálnak a 6 méteres búvárhajó nyomára lelni a 25 ezer négyzetkilométer nagyságú területen, és növelik a felhasznált távirányítású robot-tengeralattjárók számát. A munkát több repülőgép is segíti, részben felderítéssel, részben úgy, hogy folyamatosan szállítják a szárazföldtől több száz kilométerre fekvő kutatási helyre a felszerelést.

A beszámolók szerint a ködös esős idő nehezíti a kutatást, valamint a tenger felszíne alatt több ezer méterrel gyakorlatilag teljes sötétségben kell az eltűnt hajó nyomát megtalálni. A kutatási terület 700 kilométerre délre fekszik a kanadai Új-Fundland fővárosától és 1500 kilométerre keletre az Egyesül Államokbeli Cape Codtól.

A turisztikai célokra használt búvárhajó, a Titan fedélzetén tartózkodott a tulajdonos Oceangate tengeri kutatóvállalat alapítója, egy brit felfedező, egy francia búvár, valamint egy gazdag pakisztáni üzletember és fia.

Korábban írtuk