Hirdetés

Rau a beszélgetésben az 1989-es lengyelországi rendszerváltás előtti helyzethez, ezen belül a Szolidaritás független szakszervezet 1980-as megalapításához hasonlította a fehéroroszországi fejleményeket. „Látszik, hogy a változások visszafordíthatatlanok” – jelentette ki, hozzáfűzve: a fehérorosz társadalom megszabadult a félelemtől, „túljutott a beletörődés akadályán is”, a hatalmat már nem legitimálhatja csupán az, hogy „fizikailag képes a kormányzásra”. Rau szerint a társadalom „arra jutott, hogy másfajta felhatalmazásra van szükség”.

A miniszter paradox helyzetnek nevezte, hogy Moszkva egyfelől saját hatalmi szférájában szeretné tudni Fehéroroszországot, másfelől jobb kapcsolatokra törekszik a Nyugattal. „Ez nagyon nehéz helyzet Vlagyimir Putyin (orosz elnök) számára” – szögezte le Rau. Emlékeztetett arra is, hogy egyes nyugati országok – köztük első alkalommal Németország – az Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus megmérgezésével kapcsolatos fejlemények nyomán felvetették a német-orosz együttműködésben készülő Északi-Áramlat-2 gázvezeték leállítását. Oroszország hitelessége csorbát szenvedett, és a projekt létjogosultságát az is megkérdőjelezi, hogy mélyíti az Európai Unión belüli véleménykülönbségeket – jelentette ki.

Navalnij megmérgezését Rau „elfogadhatatlan módszernek” nevezte. Rámutatott, hogy eddig volt orosz ügynököket mérgeztek meg, ami szintén megengedhetetlen, de aktív politikusokkal szemben ilyesmi először fordult elő. A lengyel külügyminiszter szerdán részt vesz a 30. Nemzetközi Gazdasági Fórumon a délnyugat-lengyelországi Karpaczban. Az ez alkalomból Lengyelországba látogató Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezetővel együtt felszólalnak a fehéroroszországi helyzetnek szentelt karpaczi pódiumbeszélgetések egyikén.

Fehéroroszországban az augusztus 9-én tartott, vitatott eredményű elnökválasztás óta rendszeresek a hatodszor is hatalomra került Aljakszandr Lukasenka elleni tömegtüntetések, és az elnök nyugati szankciókkal is kénytelen szembenézni.

Korábban írtuk