Fotó: MTI/EPA/Michael Reynolds, archív
Hirdetés

Hétfőn közzétett videóüzenetében Nancy Pelosi kijelentette: Biden „különleges elnök” lesz, aki szerinte „tudja, hogy hogyan kell elvégezni a munkát”.

A házelnök úgy vélekedett, hogy „a koronavírus-válság közepette Joe az észszerűség és az állhatatosság hangja volt, a válságból kivezető világos utat mutatva nekünk”. Pelosi megfogalmazásában Biden „a reménység és a bátorság, az értékrend, a hitelesség és a feddhetetlenség megtestesítője”.

Válaszában Biden hangsúlyozta: „különösen nagy megtiszteltetésnek” tartja a házelnök támogatását. A Demokrata Párt nyáron tartandó elnökjelölt-állító konferenciáján várhatóan Joe Bident választják a párt elnökjelöltjének, és ezzel a republikánusok szintén nyáron megválasztandó jelöltje, a hivatalban lévő elnök, Donald Trump kihívójának.

Az elmúlt hetekben a Demokrata Párt befolyásos személyiségei, köztük Barack Obama volt elnök, valamint az elnökjelöltségért folytatott küzdelemben korábbi vetélytársai – például Bernie Sanders vermonti és Elizabeth Warren massachusettsi szenátor – egymás után biztosították támogatásukról a 77 éves Bident.

Elemzők felhívják a figyelmet arra, hogy az egykori alelnöknek nemcsak a kampány koronavírus-járvány miatti nehézségeivel, hanem egy másik, új problémával is meg kell birkóznia, egy Tara Reade nevű nő ugyanis nemrég azzal vádolta meg, hogy 1993 nyarán szexuálisan zaklatta őt. Biden akkor szenátorként tevékenykedett, Reade pedig csapatának munkatársa volt. A napokban több médiumban is elmondta a történtek általa vázolt változatát, áprilisban pedig a rendőrségen is bejelentést tett. Igaz, ebben nem említette név szerint Bident.

„A zaklatás egyáltalán nem történt meg” – reagált a vádra Kate Bedingfield, Joe Biden szóvivője.

A The New York Times című lap megszólaltatta Biden akkori munkatársait. Többségük azt állította, hogy nem tud a zaklatásról, de akadt olyan is, aki megerősítette Tara Reade vádjait.

A demokraták nem tartják meg az elnökjelölti előválasztást New York államban
New York államban nem tartják meg a demokrata elnökjelölti előválasztást a koronavírus-járvány miatt – jelentette be a döntés hétfőn megszavazó választási bizottság.
A járvány miatt több szövetségi államban is elhalasztották az előválasztásokat, de eddig egyedül New Yorkban, és egyedül a demokraták döntöttek annak törléséről. A tagállam történetében most először fordul elő ilyen.
New York állam választási bizottságának demokrata párti tagjai megszavazták azt is, hogy a választási jegyzékből töröljék Bernie Sanders vermonti szenátor nevét, hiszen ő már korábban visszalépett az elnökjelöltségért folyó küzdelemtől.
Az előválasztást június 23-án tartották volna. Ugyanezen a napon azonban változatlanul megtartják a kongresszusi és állami szintű előválasztásokat. Andrew Cuomo kormányzó rendeletben tette lehetővé, hogy levélben is lehessen voksolni.
A Demokrata Párt tagállami elnöke, Jay Jacobs úgy nyilatkozott, hogy az elnökjelölti előválasztás törlése azt is jelenti, hogy jóval kevesebben járulnak majd az urnákhoz, és így kevesebb választási helyiségre is lesz szükség. „Ennek megvan a jelentősége a mai különleges helyzetben” – fogalmazott.
New York kormányzója, a demokrata párti Andrew Cuomo és a Demokrata Párt fontosnak tartotta azt leszögezni, hogy nem kérték a választási bizottságot a menetrend megváltoztatására, a döntés teljes mértékben a testületé volt.
Bernie Sanders kampánya „demokráciára mért csapásnak” minősítette a döntést, s felszólította a Demokrata Párt Országos Bizottságát (a párt vezető szervét) annak megváltoztatására. „Biden alelnök éppen az előző héten figyelmeztette az amerikai népet arra, hogy Trump elnök a jelenlegi válságot ürügyként használhatja a novemberi választás elhalasztására. Nos, New York államnak köszönhetően most van is rá hivatkozási alapja” – olvasható a közleményben.