Negyvenezer harcossal készül Ukrajna a régóta beharangozott, azonban az időjárási viszonyok miatt egyelőre elmaradó ellentámadásra – ismerteti a Reuters hírügynökségre hivatkozva a Magyar Nemzet.

Hirdetés

A kezdeményezés részeként nyolc új „vihar brigádot” hoznak létre, amelyeknek kifejezetten az ellentámadás segítése lesz a feladata.

Ennek érdekében az elmúlt hónapokban erőteljes toborzási kampányba kezdtek, óriásplakátokon, a közösségi médián keresztül próbálták megszólítani az önként harcba vágyókat, úgy tűnik, hogy nagy sikerrel.

Folyamatosan zajlik a kiképzés

Az új alakulatok a reguláris haderővel karöltve fogják segíteni az ellentámadást, elnevezésük egészen változatos: Hurrikán, Spárta, Düh − csak néhány példa a sok közül. Igor Klimenko ukrán belügyminiszter a Reutersnek nyilatkozva elmondta, Ukrajna még mindig jelentős mozgósítási potenciállal rendelkezik, az újoncok között pedig nők, katonai tapasztalattal nem rendelkezők, volt rendőrök és katonák is találhatók – írja a Magyar Nemzet.  

− Az a céljuk, hogy felszabadítsák Ukrajnát

− húzta alá Klimenko, utalva az önkéntesekre. Elmondása szerint a toborzási kampányt még februárban indították el, a tapasztalattal egyáltalán nem rendelkezők számára körülbelül négy hónap a kiképzési idő, az exrendőröknél és korábbi katonáknál ez mintegy két hónapot vesz igénybe. Ez idő alatt elsajátítják többek közt a drónok kezelését, vagy éppen a sérült bajtársak kimenekítését a harctérről.

− Folyamatosan zajlik a kiképzés, amíg nem kapjuk meg a parancsot a támadásra − magyarázta az egyik új alakulat vezetője.

Május-június környékén lehet számítani nagyobb offenzívára

Hogy mikor és hogyan indul meg az ukrán ellentámadás, az még kérdéses. Egy elhamarkodott offenzíva visszafele is elsülhet, rengeteg harcost veszíthet Kijev, amely a nyugati szövetségesek támogatására is negatív hatással lehet.

− Az ukrán ellentámadásnak két előfeltétele van: az egyik az időjárási viszonyok javulása, a másik pedig az, hogy minél több nyugati hadi eszközt szállítsanak a frontra

− fogalmazott korábban Kis-Benedek József. A biztonságpolitikai szakértő szerint éppen ezért május-június környékén lehet számítani nagyobb lélegzetvételű offenzívára, mindkét fél részéről.

A Magyar Nemzet cikkét ITT olvashatják.

Korábban írtuk