„Nőni fognak az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások” – jelentette ki határozottan Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hétfőn az ukrán fővárosban.

Hirdetés

„Ukrajna az elmúlt hónapokban is folyamatosan további fegyvereket és megfelelő tüzérséget kért, emellett az F-16-os vadászgépeket, most az egyes nemzetállamok pedig elkezdik ezeket a fegyvereket szállítani”

– nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a NATO fokozódó fegyverszállításai kapcsán Nógrádi György. A biztonságpolitikai szakértő szerint Stoltenberg kijelentette, hogy amennyire lehet, felgyorsítják a szállításokat, és ez azt is jelenti, hogy a NATO belesodródik a konfliktusba.

A szakértő szerint a „dolgok jelenlegi állása szerint az egyetlen remény, ami egyelőre nagyon messze van, az a novemberi amerikai elnökválasztás, mert amennyiben Donald Trump győz, az egész folyamatot leállítják.”

Stoltenberg egyik utolsó húzása, hogy egy százmilliárd eurós segélyt szeretne elfogadtatni. Ez ugyan egyelőre még nem valósult meg. Ha azonban ez összejönne neki, akkor öt éven keresztül – bárki is lesz az Egyesült Államok elnöke – Ukrajna pénzt kaphat a háború folytatásához.

„Bízom benne, hogy a háború nem húzódik még öt évig, mert az már nagy valószínűséggel világháború lenne. Az a véleményem, hogy Trump megválasztása esetén ezt a csomagot is annulálni fogja”

– hangsúlyozta Nógrádi György. Stoltenberg kijevi útja azonban sajnos az ellentéteket növeli, és nem a megállapodás irányába mutat, hangsúlyozta a szakértő.

Korábban írtuk

A NATO-főtitkár mellett Rishi Sunak brit miniszterelnök is újból kifejezte elkötelezettségét Kijev támogatása iránt, Németország beleegyezett egy új Patriot-rendszer beszerzésébe Ukrajna számára, és Hollandia is újabb légvédelmi segélyt helyezett kilátásba. Stoltenberg pedig még további kötelezettségvállalásokra is számít. Mindezzel a segítséggel Ukrajna képes lesz fordítani a harci helyzeten a frontvonalakon.

Világszerte sok ország szeretne fegyverszünetet és békét, ilyen a harmadik világ döntő része, Kína valamint Európában Magyarország és a Vatikán. Néhány nyugati ország azonban szentül hiszi, hogy ha fegyvereket küldenek, akkor Ukrajna képes lesz győzni.

Ukrajna azonban nincs abban a helyzetben, hogy győzzön, mutatott rá a szakértő. „A helyzet folyamatosan romlik, most az alapvető cél a harmadik világháború elhárítása” – fogalmazott Nógrádi György.

A teljes cikket a Magyar Nemzet oldalán olvashatják.