Fotó: ShutterStock.com/bekulnis (illusztráció)
Hirdetés

Hétfőre csupán 193-mal nőtt az újonnan jegyzett fertőzések száma, amely immár 4057-re emelkedett. Az egynapi esetszám jelentős visszaesést jelent az elmúlt három napban jegyzett új esetekhez képest, azonban az is megállapítható, hogy míg múlt pénteken 3174 elvégzett teszt eredményeképpen diagnosztizálták 445 személynél a fertőzést, szombaton pedig 4435 teszt mutatott ki 430 új fertőzést, vasárnap csak 2531 teszt jelezte a 251, hétfőn pedig 2364 teszt a 193 új megbetegedést.

A múlt hét második feléhez képest csökkenő tendenciát mutat az elhalálozások statisztikája is. Míg pénteken 22, szombaton 25, vasárnap hét, hétfőn kilenc beteg halt bele az új koronavírus-fertőzésbe. A halottak száma ezzel 157-re emelkedett. A járvány kezdete óta 406 személyt nyilvánítottak gyógyultnak.

Az utóbbi napokban azonban jelentősen nőtt a súlyos megbetegedések száma. Míg egy héttel ezelőtt 33 koronavírusos beteget kezeltek a kórházak intenzív osztályain, az elmúlt három napban számuk 36-tal, 22-vel, illetve 38-cal nőtt, és jelenleg 179-re ugrott.

A statisztika szerint az elmúlt 24 órában csaknem nyolcezerrel emelkedett az intézményes karanténba helyezettek száma, mely immár megközelíti a 24 ezret, és 2300-zal csökkent a lakhelyi elkülönítésben levők száma, mely így is 106 ezer fölötti.

A stratégiai kommunikációs törzs arról is beszámolt, hogy Nyugat-Európa országaiban 627 román állampolgárt vettek nyilvántartásba koronavírus-fertőzöttként, közülük 29-en belehaltak a kórba.

Romániában a járvány kezdete óta 315 esetben indult bűnvádi eljárás a járványellenes intézkedések meghiúsítása miatt, és csupán az elmúlt 24 órában közel 9500 személyt bírságoltak meg a kijárási korlátozások megszegése okán. Az elmúlt napon kirótt bírságok összege meghaladja a 21,73 millió lejt (1,62 milliárd forint).

Négy romániai megyében a megyei önkormányzat kötelezővé tette a közterületeken a maszk viselését. Amint az erdélyi Máramaros, valamint a moldvai Iasi, Vaslui és Galac megyékben a helyi hatóságok közölték: akinek nem sikerül orvosi maszkot beszereznie, az kendőt, sálat is használhat a légutak eltakarására.

A maszkok viselését Raed Arafat belügyi államtitkár is szorgalmazta. Szerinte a célnak megfelelnek a házi készítésű szövetmaszkok is, melyeket azonban minden használat után mosni és vasalni kell. Ludovic Orban miniszterelnök azonban vasárnap este a Digi24 hírtelevíziónak adott interjúban kijelentette: nem ért egyet azzal, hogy az emberek házi készítésű, improvizált maszkokat hordjanak. Közölte: addig nem tenné kötelezővé az arceltakarást, amíg nem lehet „tisztességes áron” hozzájutni reális biztonságot nyújtó maszkokhoz.

Romániában egy hónappal meghosszabbítják a rendkívüli állapotot
Klaus Iohannis román államfő hétfőn bejelentette: Romániában egy hónappal meghosszabbítják a rendkívüli állapotot.
Az elnök azt követően tette a bejelentést, hogy Ludovic Orban miniszterelnökkel és a járvány leküzdésében kulcsfontosságú tárcák vezetőivel tanácskozott. Úgy vélte: Romániában az eddigi határozott intézkedések eredménye, hogy nem növekedett olyan mértékben a fertőzések száma, mint Olaszországban vagy Spanyolországban. Hozzátette: ennek ellenére nem érkezett el a lazítás ideje, és további erőfeszítéseket kell tenni azért, hogy az ország elkerülje a nyugat-európai országok forgatókönyvét. Kijelentette: ezen a héten megszövegezik, és a jövő héten kihirdeti azt az elnöki rendeletet, mely további egy hónappal meghosszabbítja a rendkívüli állapotot.
Iohannis kitért arra, hogy a költségvetésnek csökkennek a bevételei, és nőnek a kiadásai, ez pedig nehéz helyzet elé állítja a kormányt. Úgy vélte, több pénzt kell szánni az egészségügyre, és a szociális ellátásra, a kényszerszabadságokra és a munkanélküli segélyekre. Ehhez pedig szükségesnek tartotta a költségvetési hiány jelentős megnövelését. Hozzátette: a kormánynak alapos elemzést kell készítenie, és újra kell értékelnie a költségvetésnek mind a bevételi, mind pedig a kiadási oldalát.
Az államfő azt is elmondta: hogy a nehéz helyzetben szükség van a nemzetközi szolidaritásra. Ennek jegyében kedden 11 román orvos és hat asszisztens utazik Milánóba, hogy segítsen az olasz hatóságoknak a járvány leküzdéséért tett erőfeszítéseiben.
Klaus Iohannis arra is kitért, hogy jó ütemben folytatódik az orvosi eszközök beszerzése, amelyben magáncégek is segítik a kormányt. Bejelentette: ezen a héten az egészségügyi dolgozók számára 2,5 millió, a rendfenntartók számára ötmillió, a lakosság számára pedig nyolcmillió maszk, valamint az orvosoknak félmillió védőfelszerelés érkezik az országba.
Romániában két napja lassulni kezdett a koronavírusos esetek számának a növekedése. Az országban hétfőre meghaladta a négyezret a fertőzöttek száma. Közülük 157-en meghaltak, 406-an pedig meggyógyultak.
A március 16-án bevezetett 30 napos rendkívüli állapot idejére felfüggesztették az oktatási intézmények tevékenységét, egyszerűsítették az egészségügyi felszerelések beszerzésének szabályait, korlátozták az ügyfélfogadást a közintézményekben, az igazságszolgáltatás munkáját pedig csak a sürgős ügyekre korlátozták. A rendkívüli állapot idején katonai rendeletekkel korlátozták a lakosság gyülekezési és mozgásszabadságát, és befagyasztották az energiaárakat.

MTI