Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
Hirdetés

Amennyiben a vasárnapi brüsszeli európai uniós csúcsértekezleten előterjesztik Timmermans jelöltségét az EB élére, a V4 tagországainak mindegyike ellene fog szavazni. A szociáldemokraták csúcsjelöltjéhez szkeptikusan viszonyul még Litvánia, Bulgária és Románia – írja a PAP meg nem nevezett diplomáciai forrásra hivatkozva.

A V4 kormányfői a csúcstalálkozót megelőzően egyeztettek a lehetséges jelöltekről, találkoztak Angela Merkel német kancellárral is, és tervek szerint megbeszélést tartanak még Emmanuele Macron francia elnökkel. Mindkét politikust feltehetőleg arról tájékoztatják, hogy Timmermans ellen szavaznak majd – értesült a PAP.

A hírügynökség által idézett forrás szerint a V4 önmagában nem képes ugyan megakadályozni, illetve keresztülvinni semmilyen jelöltséget, betöltheti viszont a mérleg nyelve szerepét.

A PAP Mateusz Morawiecki lengyel kormányfőt is idézi, aki a csúcstalálkozóra érkezve kijelentette: Timmermans „nem kompromisszumos jelölt”, az EB eddigi első alelnöke „erősen megosztó szerepet tölt be Európában”, és „semmiképp sem érti Közép-Európát, Európának a posztkommunista összeomlásból felemelkedő részét”.

Morawiecki szerint az uniós tagállamok többsége azon az állásponton van, hogy egységteremtő, kompromisszum-keresésre képes jelöltet kell megtalálni.


Cseh és lengyel kormányfő: nem Timmermans a megfelelő személy az Európai Bizottság élére

Nem Frans Timmermans szociáldemokrata csúcsjelölt a megfelelő ember az Európai Bizottság élére – szögezte le Andrej Babis cseh és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a vasárnapi brüsszeli európai uniós csúcsértekezlet előtt.

„Attól tartok, hogy nem ő a megfelelő személy Európa egyesítésére, ugyanis az volt a benyomásunk korábban, hogy nem igazán viszonyul pozitívan a térségünkhöz” – jelentette ki rövid sajtótájékoztatóján Babis a találkozóra érkezve.

Rámutatott, hogy a visegrádi négyek ellenzik minden jelenlegi listavezető kinevezését, ugyanakkor nincs közös jelöltjük a posztra.

Hozzátette, több nőre lenne szükség a vezető pozíciókban. A földrajzi egyensúly szükségességét is hangsúlyozta, de nem említett konkrét neveket.

Morawiecki azon véleményének adott hangot, hogy Timmermans „nem érti Közép-Európát, a jelenleg alakulóban lévő Európát”, s kinevezése erősen megosztaná az EU-t.

A lengyel kormányfő azt hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottságnak olyan elnökre van szüksége, aki egységet, konszenzust, kompromisszumot teremt, márpedig ennek az elvárásnak Timmermans nem felel meg.

Mark Rutte holland miniszterelnök „kissé túlzónak” nevezte az arról szóló jelentéseket, amelyek szerint Timmermanst jelölnék a tagállamok a brüsszeli testületet vezető Jean-Claude Juncker utódjául.

Elmondta: olvasta azokat a híreket, amelyek szerint körvonalazódhat egy erről szóló francia-német-spanyol-holland megállapodás. Kiemelte, a G20-as országcsoport oszakai ülésének európai résztvevői között az elmúlt napokban egyeztetés folyt az uniós tisztújításról, de „nincs szó konkrét kompromisszumokról”.

Arra a kérdésre, hogy Hollandia támogatná-e a holland politikus jelöltségét, Rutte nevek említése nélkül azt válaszolta, hogy országa követni fogja a kialakuló konszenzust valamely jelölt körül.

A tagországok állam- és kormányfői vasárnap rendkívüli csúcstalálkozót tartanak Brüsszelben, amelynek egyetlen napirendi pontjaként a főbb EU-intézmények vezetői tisztségeinek betöltéséről tárgyalnak.

Az EPP Summit is Timmermans ellen van

Az Európai Néppárthoz tartozó tagországok állam- és kormányfőinek a brüsszeli EU-csúcs előtti egyeztető fóruma (EPP Summit) is Frans Timmermans ellen van – értesült az MTI vasárnap.

Sajtóhírek szerint pénteken abban állapodtak meg a legnagyobb tagállamok vezetői, hogy nem Manfred Weber lesz az Európai Bizottság következő elnöke, amit végül Angela Merkel német kancellár is elfogadott.

A Financial Times brit napilap pár napja arról írt, hogy egy pártcsaládok közötti kompromisszum keretében Timmermans kerülhet előtérbe, de arra is rámutattak, hogy ez könnyen elbukhat egyes kelet- és közép-európai államok ellenállásán.


Merkelt kivéve az összes néppárti miniszterelnök vétózza Timmermans kinevezését

Angela Merkel német kancellárt kivéve az összes néppárti miniszterelnök vétózta Frans Timmermans kinevezését az Európai Bizottság (EB) élére – értesült az MTI vasárnap.

Sajtóhírek szerint pénteken abban állapodtak meg a legnagyobb tagállamok vezetői, hogy nem Manfred Weber lesz az Európai Bizottság következő elnöke, amit végül Angela Merkel német kancellár is elfogadott.

A Financial Times brit napilap pár napja arról írt, hogy egy pártcsaládok közötti kompromisszum keretében Timmermans kerülhet előtérbe, de arra is rámutattak, hogy ez könnyen elbukhat egyes kelet- és közép-európai államok ellenállásán.