A baloldali demokratikus pártok összefogása szükséges, de önmagában nem elég a kormányváltáshoz, „győzni akkor fogunk, ha újra elnyerjük azon több százezer állampolgárnak a bizalmát, akikét 2010 előtt elvesztettük” – mondta az MSZP miniszterelnök-jelöltje szerdán Kaposváron, szimpatizánsok előtt.

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Botka László országjáró körútja keretében a 48-as ifjúság útján tartott utcafórumon hangoztatta: a bizalomhoz az általuk meghirdetett hiteles, új, valódi, markáns szociáldemokrata program vezet, ennek támogatására kérte mintegy száztagú hallgatóságát.

„Jövő ilyenkor le kell tudnunk győzni és le is fogjuk győzni a Fideszt” – közölte a politikus, akinek beszédét többször bekiabálók zavarták meg. Rájuk utalva megjegyezte: országjárását a múlt héten is „tüntetők követték”, a provokációk bizonyítják, hogy az általa meghirdetett program jó, a Fidesz pedig fél.

Szavai szerint az elmúlt napok magyarországi eseményei bebizonyították, hogy „betelt a pohár”, hiszen az utcán tízezrek tüntetnek, és már nemcsak Budapesten, hanem vidéki városokban is szerveznek demonstrációkat.

„Mindannyian értjük és tudjuk, hogy Orbán átlépte a Rubicont, mindannyian tudjuk, a CEU-törvény nem pusztán egy intézmény bezárásáról szól, hanem hadüzenet a magyar demokráciának, a szabadságnak, a tanszabadságnak, az egyetemi autonómiának” – fogalmazott.

Hozzátette: „nekirontottak a civileknek is”, ez is arra utal, hogy a kormány, a Fidesz fél a választóktól, a szabadságtól, az autonómiától. „A Fidesz nem erős, csak erőszakos, de az ereje addig tart, amíg mi félünk tőle, ezért kell határozottan, egyértelműen kimondanunk: le kell őket váltanunk” – közölte.

Botka László azt mondta, az elmúlt napok történései jól mutatják, hogy Magyarországon két lehetőség van: „a tudás világa és a lopás világa, a szabadság, a demokrácia, az Európai Unió, valamint az orbáni-putyini világ, ezek között tud Magyarország dönteni 2018 áprilisában, és ”teljesen egyértelmű, hogy mi a szabadság, a demokrácia, az EU és a becsület pártján vagyunk, és a magyarok többsége is így van ezzel„.

A szocialista miniszterelnök-jelölt hangsúlyozta, hogy megújult, hiteles baloldali programra azért is szükség van, mert Magyarország legnagyobb baja, hogy a magyar emberek, a magyar családok kiszolgáltatottak, hiszen napról napra élnek.

A legutóbbi társadalmi felmérés világossá teszi, hogy ma a magyar családok felének lényegében semmilyen vagyona nincs, legfeljebb a lakás, amiben laknak, a másik 45 százalékának talán egy-két hónapra elegendő megtakarítása van, 5 százalék az, amely európai szinten a valódi középosztályhoz tartozik – mondta.

A politikus értékelése szerint az ország kettészakadt a romló életszínvonalon élő, kiszolgáltatott többségre és a Fidesz-kormányzás nyerteseire, a szűk kisebbségre.

Botka László azt közölte, hogy a Fidesz a terheket a többségre helyezte az igazságtalan egykulcsos adó-, családtámogatási, nyugdíjpolitikai, otthonteremtési rendszerével és minden politikai döntésével, egyúttal minden kedvezményt a gazdagoknak adott. ”Ezen kell változtatnunk, ezért mondjuk ma azt, hogy tegyünk igazságot, fizessenek a gazdagok„ – szögezte le.

Kiemelte, hogy programjukban szerepel az átlagos vagy átlag alatti jövedelműek terheinek csökkentése. Ugyanakkor luxusadót fizetnének a havi egymillió forintnál többet keresők és azok, akik százmillió forintnál nagyobb vagyont halmoztak fel. Emellett visszaállítanák a tanszabadságot, a pedagógusok, az iskolák szabadságát.

Molnár Gyula, az MSZP elnöke azt mondta: megvan a kritikus tömeg a kormány leváltásához, az MSZP politikusainak tapasztalatai szerint tízből hat-hét ember változást szeretne, ”elege van abból, ami felé ez az ország ma megy„.

Lehet azt mondani, hogy Magyarország erősödik, lehet nap mint nap a szemünkbe hazudni, de mindenki érzi, ez nem erősödés, ez erőlködés arra, hogy elhitessék, az ország jó felé megy – közölte.

Hozzáfűzte: eközben nincs kormányzás, ”azt látjuk, a kórházakból 700 milliárd forintot vonnak ki, a miniszterelnök hobbiját finanszírozzuk, és néhányan a családhoz való viszony alapján gyarapodnak, miközben az emberek egy része nem képes befizetni a rezsit, a gyerekek éhesen mennek iskolába„.

Pintér Attila, az MSZP kaposvári elnöke arról szólt, hogy a város tudja, milyen igazságot tenni. Az itt élők egy része tavaly nyáron egy helyi népszavazási kezdeményezés mögé állva elérte, hogy a város vezetői meggondolják magukat és elálljanak egy ”mindannyiunk egészségére és a környezetre kockázatot jelentő„ gumihulladék-hasznosító projekt támogatásától.

Harangozó Gábor, az MSZP Somogy megyei elnöke azt mondta, hogy Kaposvár megmutatta: mindent el lehet érni, ha az emberek összefognak egy jó cél érdekében.

MTI

MTI