Magyarország a változás mellett
Joggal nevezte korszakos győzelemnek a Fidesz–KDNP vasárnapi sikerét Orbán Viktor. Magyarországon még soha nem szavaztak ennyien európai parlamenti választáson. A 43,37 százalékos részvételi arány és a kormánypártokra leadott 52,33 százaléknyi, szám szerint 1 795 013, minden korábbinál több támogató voks megkérdőjelezhetetlen erejű felhatalmazást jelent. Mindez a Magyarországnak összesen járó huszonegy brüsszeli mandátumból tizenhármat hozott a Fidesznek.2004-ben az első hazai EP-választáson 38,5 százalékos részvétel mellett 1 457 750 polgár szavazott a Fideszre, így a párt tizenöt évvel ezelőtt a voksok 47,40 százalékát szerezte meg, és 12 képviselőt küldhetett Brüsszelbe.
2009-ben a választásra jogosultak 36,31 százaléka járult az urnákhoz, a Fideszt 1 632 309-en támogatták, ez akkor az összes leadott voks 56,36 százalékát tette ki, és tizennégy mandátumot eredményezett. Mandátumszámban tehát – megelőlegezve az országgyűlési választások fölényét – kétharmaddal győzött az akkor még ellenzékben lévő jobboldali pártszövetség.
2014-ben 28,97 százalék volt a részvételi arány, a szavazók 51,48 százaléka, összesen 1 193 991 ember ikszelt a Fidesz–KDNP-szövetségre, és ez tizenkét európai parlamenti mandátumot jelentett.
Vasárnap tehát eggyel növelte brüsszeli delegáltjai számát a kormányzó pártszövetség – vagyis az ellenzék az erőviszonyok belső átrendeződése mellett is mandátumot veszített.
A Fidesz–KDNP Vas megyében szerepelt legjobban, itt a szavazatok 61,03 százalékát szerezte meg, de Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is 60,66 százalékos sikert ért el. A kormánypártok csak az egykor Pol Pot megyének nevezett Csongrádban (49,32 százalék) és Budapesten (41,17 százalék) kapták a leadott voksok kevesebb mint felét. A fővárosban intő jel lehet, hogy a Fidesz–KDNP egyetlen kerületben sem érte el az 50 százalékot. A legjobban a XVI. kerületben szerepelt, itt 46,01 százaléknyi támogatást tudott szerezni, a hagyományosan vörös XIII. kerületben viszont mindössze a választók 31,72 százaléka támogatta. A második és a harmadik helyre Budapest-szerte a Gyurcsány-párt és a Momentum futott be, előbbi tizenhárom, utóbbi tíz kerületben lett a legeredményesebb ellenzéki párt.
A vasárnapi európai parlamenti választás eredményei területi bontásban sem hoztak tehát meglepetést, vidéken továbbra is meggyőző és stabil fölényben van a Fidesz–KDNP-szövetség, Budapesten pedig relatív többséget tudott szerezni, miközben a fővárosban az országos átlagnál erősebb a balliberális oldal.