Hirdetés

Müller Cecília elmondta, a járvány kitörése óta eddig 5,5 millió koronavírusos esetet regisztráltak, és 350 ezren haltak meg a betegséggel összefüggésben.

Kiemelte, a világjárványnak nincs vége, az új fertőzöttek száma tovább nő Brazíliában, az Amerikai Egyesült Államokban, Oroszországban, Indiában és Peruban.

Müller Cecília közölte, Magyarországon nem nő számottevően az új fertőzöttek száma, és javulás tapasztalható az idősotthonokban és a szociális intézményekben; az elmúlt 24 órában már nem regisztráltak új fertőzöttet ezekben az intézményekben.

A szakemberek legfőbb gondja jelenleg is az, hogy zárt közösségekben a koronavírus terjedését miként akadályozzák meg – jelezte.

Beszélt arról is, hogy az új fertőzöttek országos eloszlása napok óta „kiegyensúlyozottságról tanúskodik”.

Az országos tisztifőorvos a május 31-ei dohányzásmentes világnap alkalmából arról is beszélt, hogy Magyarország a 2012-ben elfogadott, a nemdohányzók védelméről szóló törvénnyel a dohányzás visszaszorításának élére állt.

A jogszabályban foglaltak betartására évente 30 ezer ellenőrzést végeznek, a tapasztalat pedig az, hogy az emberek jogkövetőek ebben az ügyben – mondta, hozzátéve, a fiatalokat kell még megnyerni ezen a téren, de köztük is folyamatosan nő a nemdohányzók száma.

A budaörsi óvodai dolgozók pozitivitásával kapcsolatban kitért arra, az önkormányzat gyorstesztet végzett rajtuk, majd a laboratóriumi vizsgálat (pcr-teszt) negatívnak bizonyult. Általánosságban azt mondta, az óvodák és bölcsődék nyitásához nem szükséges laboratóriumi vizsgálatot végezni a dolgozókon.

Ehhez kapcsolódóan egy kérdés kapcsán Müller Cecília közölte, a gyermekeket napközben ellátó intézmények újranyitásánál kifejezetten szükséges a gyakori gyermekorvosi jelenlét, ellenőrzés. „Kívánatos, szükséges és ajánlott, éppen ezért kérem a gyermekorvosokat, hogy azokban az intézményekben, amelyeket felügyelnek, tegyenek személyes látogatást is” – fogalmazott. Jelezte azt is, hogy a házi gyermekorvosi rendelők fogadnak betegeket, az ellátást a telefonos egyeztetésen kapott időpontban lehet igénybe venni.

Fotó: Botár Gergely/kormany.hu, archív, illusztráció

Elindul a magyar fejlesztésű lélegeztetőgép gyártása – közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a sajtótájékoztatón.

Korábban írtuk

Kiss Róbert rendőr alezredes azt mondta: a lélegeztetőgép prototípusát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem készítette el.

Szerdán átadták a berendezések gyártócsarnokát, megkezdődik a lélegeztetőgép gyártása, naponta tíz készülhet el – közölte az alezredes.

Az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a tájékoztatón elmondta, csütörtökön 15 órától a szlovén-magyar határt hatósági házi karantén elrendelése nélkül léphetik át a két ország polgárai, illetve az Európai Gazdasági Térség Magyarországon állandó tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárai. Amennyiben 14 napon belül a koronavírus-fertőzést tüneteit észlelik magukon, nem hagyhatják el otthonukat, tartózkodási vagy szálláshelyüket, és kötelesek telefonon jelentkezni a járványügyi hatóságoknál – tudatta Kiss Róbert.

Elmondta, pénteken lépett hatályba az autós könnyűzenei koncertek, valamint a nemzeti összetartozás napjához kapcsolódó megemlékezések megtartásáról szóló kormányrendelet. Az autós könnyűzenei koncertek megtarthatók, ennek látogatási feltételeit a szervező határozza meg – fűzte hozzá.

Szintén megtarthatóak június 3. és június 7. között a nemzeti összetartozás napjával kapcsolatos megemlékezések, az ezen részt vevőknek – lehetőség szerint – egymástól másfél méteres védőtávolságot kell tartaniuk. A jogszabály szerint az önkormányzatok is szervezhetnek kulturális rendezvényeket – közölte Kiss Róbert.

Az alezredes szólt arról is, hogy 1715-re emelkedett a hatósági házi karantén elektronikus ellenőrzését szolgáló, mobiltelefonra letölthető és telepíthető informatikai alkalmazásra regisztrálók száma. Csütörtökön 708 hatósági házi karantént rendeltek el, így azok száma jelenleg 10 763.

Megemlítette, hogy 407-re emelkedett a járványüggyel összefüggésben indított büntetőeljárások száma, ebből 110-et rémhírterjesztés, 128-at csalás, 29-et közveszéllyel fenyegetés, 21-et pedig járványügyi szabályszegés miatt kezdeményeztek, és 80 gyanúsítottat hallgattak ki.

Kiss Róbert a határforgalomról szólva elmondta, péntek délelőtt a belépő teherforgalomban Csengersimánál két, Röszkénél háromórás várakozási idővel kell számolniuk a kamionsofőröknek, kilépő irányban Röszkénél hatvanperces a torlódás.

Személyforgalomban a belépőoldalon Nagylaknál, Röszkénél és Csengersimánál egyaránt egy-egy óra a várakozási idő – tette hozzá.

A bértámogatási program már 137 ezer ember munkahelyét védi – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a sajtótájékoztatón.

Bodó Sándor közölte: a munkahelyvédelmi bértámogatásra augusztus 31-éig lehet beadni az igényeket, a pályázatban pedig újabb könnyítéseket vezettek be.

A munkahelyvédelmi támogatás mellett elindult a munkahelyteremtő bértámogatás is – tette hozzá.

A munkahelyteremtő bértámogatásra néhány nap alatt már 3200 munkahelyre adtak be pályázatot 4 milliárd forint igénnyel – mondta Bodó Sándor.

Bodó Sándor hangsúlyozta, a koronavírus nehéz helyzetbe hozta a magyar gazdaságot, a káros hatásokat a kormány komplex intézkedési csomaggal mérsékeli, az adó- és járulékkedvezményeken, a hatékonyságnövelő és versenyképesség-javító támogatásokon túl munkaerő-piaci intézkedésekkel is védi az elmúlt 10 év eredményeit.

Az ITM államtitkára ismertette, hogy munkahelyvédelmi bértámogatási programban 10 500 vállalkozás nyújtott be eddig kérelmet több mint 137 ezer munkavállalóra. A könnyítések révén pedig lehetőség van arra, hogy a dolgozók különböző csoportjára, különböző időszakban adjanak be támogatást a pályázók – tette hozzá. A munkahelyvédelmi bértámogatás pályázaton eddig több mint 90 ezer munkavállaló esetében született támogató döntés, a feldolgozás folyamatos. Eddig a pályázatok 98 százalékát támogatták, az elutasítottaknál a hiányosságok többségét adminisztrációs hiba jelenti, ezeket korrigálni lehet, a pályázatot újra be lehet adni.

„Azt tudom mondani, hogy a hozzánk fordulóknak szinte kivétel nélkül tudunk segítséget nyújtani” – fogalmazott Bodó Sándor.

Az államtitkár elmondta, a magyar gazdaság fellendüléséhez nélkülözhetetlen a kutatás-fejlesztés-innováció (k+f+i), és ismertette, hogy k+f+i bértámogatásra eddig 750 cég pályázott több mint 12 ezer munkavállalója után.

Bodó Sándor beszámolt arról, hogy a napokban indult munkahelyteremtő bértámogatási programra 84 milliárd forint áll rendelkezésre, ezzel 70 ezer új álláshelyet lehet finanszírozni. A támogatás lényege, hogy 6 hónapig a kormány biztosítja a bértámogatást, majd 3 hónapig a munkaadó foglalkoztatja a dolgozót, így 9 hónapra biztosított a foglalkoztatás. A támogatott időszakban személyenként legfeljebb havi 200 ezer forint a bértámogatás, ami az álláskeresők bruttó munkabérét és a hozzá kapcsolódó munkáltatói járulékokat tartalmazza. Ez dolgozónként havi nettó 112 ezer forint bértámogatást, azaz 9 hónap alatt elérheti a nettó 1 millió forintot is.

Munkahelyteremtő bértámogatásra eddig már 3200 munkavállaló foglalkoztatására nyújtottak be kérelmet a vállalkozások, közel 4 milliárd forint igénnyel. A beérkezett kérelmek több mint 90 százalékát mikro és kisvállalkozások adták be, a legtöbb jelentkezés Hajdú-Bihar, Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékből érkezett főleg a szálláshely, vendéglátás, kereskedelem és építőipar ágazatból – sorolta Bodó Sándor.

A tájékoztatón az államtitkár szólt arról is, a tárca lehetővé tette, hogy a veszélyhelyzet idején a jogosítványokat elsősegély-nyújtási ismeretek megszerzéséről szóló igazolás bemutatása nélkül is ki lehessen adni.