E lépések mellett a kormány a lehető legkedvezőbb áron igyekszik biztosítani az energiát a vállalkozások, önkormányzatok, intézmények számára is a munkahelyek megőrzése, a közszolgáltatások működőképessége érdekében. A továbbiakban távlatos megoldásokat kell találni Magyarország energiaszuverenitásának megteremtésére, az importkitettség csökkentésére – hangsúlyozta az államtitkár.

Hirdetés

Magyarországhoz képest más közép-európai országok is kedvezőbb energetikai adottságokkal, tengeri szállítási útvonalakkal, bővizű magashegységekkel, könnyen kitermelhető gázmezőkkel, hatalmas kőszénvagyonnal rendelkeznek. Ám Magyarország is jelentős értékkel bír, ilyen például a számottevő nukleáris és gáztárolói kapacitás, a nap- és a geotermikus energiában rejlő lehetőségek, a hazai földgázkitermelésben még kiaknázatlan tartalékok. A földrajzi kötöttségek részben ellensúlyozhatók cselekvőképességgel és bátorsággal, ennek köszönhető, hogy tavaly a szankciók okozta energiaválságban is európai átlag felett nőtt a magyar gazdaság, és rekordokat döntött a foglalkoztatás – olvasható a minisztérium közleményében.

Czepek Gábor emlékeztetett arra is, hogy az energiaügyi tárca miniszteri kezdeményezésre január végén egyeztetésre hívta az önkormányzati szövetségeket. Az ott megfogalmazott kérésre az egyes települési távhőszolgáltatóknak sem kell kötbért fizetniük a nagyobb tételben fel nem használt földgáz miatt. Az államtitkár kifejtette, hogy ez a második kapcsolattartó fórum, az MVM energetikai konferenciája alkalmat adott a további közös problémák beazonosítására, a megoldások megtalálására.

Korábban írtuk