Az állásfoglalást aláíró szervezetek azt közölték csütörtökön az MTI-vel: elítélik azt a nyilvánvaló szándékot, amely Ukrajnában a magyar iskolarendszer elsorvasztására irányul. „Őshonos kisebbségként, mi magyarok otthont és jövőt kívánunk teremteni az utánunk következő nemzedékeknek, aktívan hozzájárulva a kisebbségi és többségi közösségek közötti bizalmatlanság felszámolásához. Ehhez pedig szilárd alapokon nyugvó anyanyelvű oktatási rendszerre van szükség Ukrajnában és az egész Kárpát-medencében” – fogalmaztak.

Hirdetés

Emlékeztettek, hogy az új ukrán oktatási törvény csak elemi szinten engedélyezi a teljes mértékű anyanyelvi oktatást, és általános iskolától kezdve előírja az anyanyelven folyó tanórák számának fokozatos csökkentését, az ukrán nyelvűek növelését. A Kárpát-medencei magyar pedagógus szervezetek ezt a jogfosztást határozottan elítélik és egyhangúlag támogatják a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség 2023-2024-es tanévnyitó ünnepségén kiadott nyilatkozatát. A dokumentum Ukrajna eurointegrációs törekvéseivel összhangban arra szólítja fel az illetékes állami szerveket, hogy tegyenek meg mindent az egyenlő hozzáférésért az oktatáshoz – hangsúlyozták.

Szorgalmazzák a kisebbségi oktatás biztosítását minden szinten, az ehhez szükséges finanszírozást és önálló intézményrendszert, valamint részvételi lehetőséget kérnek az oktatással kapcsolatos döntéshozásban. A dokumentumot az Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetsége, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete, a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma, a Muravidéki Pedagógusok Egyesülete, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete és a Kárpát-medencei Oktatási Tanács írta alá.

Korábban írtuk