A keresztény gondolatkör tette erőssé Magyarországot, utat mutatott az újjászerveződésre, az ország újraépítésére – mondta a földművelésügyi miniszter szombaton a Túrkevén rendezett augusztus 20-i ünnepségen.

Fotó: MTI, archív, illusztráció



Fazekas Sándor a városházán tartott rendezvényen úgy fogalmazott: Szent István király Imre herceghez írt intelmei egyetemes értékeket hordoznak, utat mutatnak.
    
István király államalapításával az isteni, keresztény rendelkezések és a világi szokások, törvények fonódnak egybe olyan összhangban, amely megtartó erőt ad a magyarságnak már hosszú évszázadok óta – mondta.
    
A miniszter hozzátette, hogy Szent István király több mint ezer év, harminchárom nemzedék távlatából is meg tudja szólítani az ország lakosait. Szent István gondolata, amelyet megfogalmazott, az egységes keresztény Magyarország, összetartja a magyarságot – hangsúlyozta, rámutatva arra, augusztus 20-án ünnepel a magyarság nemcsak Túrkevén, a Nagykunságban, hanem a világ közeli és távoli tájain egyaránt.
    
Fazekas Sándor úgy fogalmazott: „mi, magyarok elmondhatjuk, hogy hosszabb ideje alkotunk államot itt, a Kárpát-medencében, mint bármely más hivatalos alakulat, akik, amelyek nagy része már eltűnt a történelemben”. A magyarok mégis itt vannak, igaz, kisebb részen, mint az egykori állam – jegyezte meg.
    



A földművelésügyi miniszter kitért arra, hogy a mai élet kereteit is a Szent István-i állam alkotja, adja. Ezért is nagyon fontos, hogy a másfél hónap múlva esedékes népszavazáson egyértelmű döntés szülessen a keresztény Magyarország, a „magyarok Magyarországa” mellett és a betelepítés ellen – mondta. Hozzátette: a magyar életforma és világ értéket jelent, amelyet meg kell védeni, mert „a mi magyar életünk ezen múlik”.
    
Fazekas Sándor emlékeztetett: augusztus 20. a kenyér ünnepe is, a kenyéré, amely az életet jelenti. Közölte: büszke arra, hogy a mai kor földművelői, gazdái sem maradnak el a korábbi idők termelőitől, munkájukat az egész országnak el kell ismernie, meg kell becsülnie, hiszen ők biztosítják a megélhetést jelentő kenyeret, az ország gabonaellátását. Hangsúlyozta, augusztus 20. a magyarság Kárpát-medencei megmaradásának ünnepe is. Kiemelte: büszke arra, hogy a Magyarok Kenyere rendezvény sokmillió búzaszemen keresztül „összeköt bennünket a Felvidékkel, Kárpátaljával, a Székelyfölddel, Erdéllyel, a Délvidékkel”.
    
Vida Tamás (Fidesz-KDNP), Túrkeve polgármestere az eseményen díszpolgári címmel tüntette ki Németh István nyugalmazott polgármestert. Perényi Bálint tanítót képesítése megszerzésének emlékére vasdiplomával, míg Bori László nyugalmazott tanítót gyémántdiplomával tüntették ki.

(Forrás és fotóillusztráció: MTI)