Mindkét nemzet erős unióban érdekelt, és egyetért abban, hogy az EU akkor tud erős lenni, ha erős nemzetekre épül, amelyek megőrzik identitásukat, és büszkék kulturális, történelmi, vallási örökségükre – közölte.
Elmondta: egyetértenek abban is, hogy az EU-nak meg kell tudnia védenie magát, a külső határok védelme fontos kérdés.
A schengeni övezet fenntartása az EU versenyképessége miatt is kritikus, és ehhez is elengedhetetlen a külső határok hatékony védelme – közölte a politikus.
A külügyminiszter arról is beszélt, hogy a Magyarország és Flandria gazdasági együttműködése jelentős, a magyar-belga kereskedelmi forgalom háromnegyedét a flamand területtel bonyolítják le, amely fontos logisztikai és innovációs központ.
Magyarország és Flandria a szabad világkereskedelemben érdekelt, ezért azt szeretnék, hogy az EU és Nagy-Britannia jövőbeli gazdasági kapcsolatait minél kevesebb akadály nehezítse. Nagy-Britannia adta az EU gazdasági teljesítményének 15 százalékát, ezért az ország távozása mindenképpen nagy gazdasági veszteség – mondta.
Szijjártó Péter kérdésre a kormány elleni teljes mértékben politikai támadásnak nevezte a hetes cikkely szerinti eljárást.
Azonban a magyar embereknek jó az a politika, amelyet a kormány folytat, ezt bizonyítják a választási eredmények, ezért folytatni is fogják az eddigi politikát – jelentette ki.
Jan Jambon hangsúlyozta Magyarország és Flandria együttműködésének jelentőségét, és azt mondta, szeretnék szorosabbra fűzni a kapcsolatokat, amire sok lehetőség kínálkozik.
Kiemelte a gazdasági kapcsolatok jelentőségét, több mint száz flamand vállalatnak van érdekeltsége Magyarországon. Fontosnak nevezte továbbá az oktatási és a kulturális kapcsolatokat is, és kitért a Szépművészeti Múzeumban látható Rubens, Van Dyck és a flamand festészet fénykora című kiállításra.
Flandria igen ambiciózus külpolitikát folytat, szeretné növelni szerepét a nemzetközi kapcsolatokban. Ezért 13 diplomáciai képviseletet tartanak fenn, továbbá befektetési és kereskedelmi ügynökséget hoztak létre – közölte.
A flamand politikus a Brexittel kapcsolatban az európai együttműködés jelentőségét hangsúlyozta.
Nem minden tagállamot érint egyformán Nagy-Britannia távozása, de Flandriában például 28 ezer állás kerülhet veszélybe – mondta. Hozzáfűzte: a megállapodást nehezíti, hogy nagyon rövid idő áll rendelkezésre.
Jan Jambon azt is közölte: fontos megőrizni az európai közös értékeket, ezért párbeszédet kell folytatni az olyan kérdésekben, mint az igazságszolgáltatás és a sajtószabadság.
Jan Jambont Orbán Viktor miniszterelnök is fogadta a Karmelita kolostorban.