Hirdetés

A tájékoztatás szerint a budapesti XI. kerületi Gazdagréti téren, a nagy buszmegálló végállomásánál végrehajtott támadást térfigyelő kamerák rögzítették.

Eszerint egy nyolcfős, viperával és más közbiztonságra veszélyes eszközökkel felfegyverzett antifa csoport hátulról támadt a tarsolyt viselő sértettre; földre vitték, lefogták, majd így ütlegelték fejét, testét viperával, rugdosták, paprikaszprével lefújták. Súlyos sérüléseket szenvedett.

Az NJSZ szerint cselekményük kimeríthette az emberölés kísérletét is, ehhez képest a rendőrség garázdaság minősített esete miatt rendelt el nyomozást. A jogvédő szolgálat ugyanakkor úgy véli, hogy az antifasiszta támadók cselekménye minimálisan a Btk. 216. §-a szerinti közösség tagja elleni erőszak bűntette és súlyos testi sértés bűntette fentiek szerint minősített eseteinek minősül, ugyanis a sértett sérelmére a bűncselekményeket csoportosan és felfegyverkezve (emberi élet kioltására is alkalmas tárgyakkal) követték el.

A történtek kapcsán felidézték azt is, amikor az antifasiszta jelszavakat skandáló, nácizó szélsőbaloldali-anarchista tüntetők a 2020. február 8-án a Becsület napja elnevezésű rendezvény után ok nélkül megtámadtak, botokkal ütlegeltek és megrugdostak három felvidéki fiatalt (köztük egy lányt), mert ruházatuk alapján szélsőjobboldaliaknak hitték őket.

Mint írták, bár csak rendőri közbelépés akadályozta meg azt, hogy támadás súlyosabb következményekkel járjon, az erőszakos antifák egész olcsón megúszták.

2022. február 12-én a budai Várban megrendezett Kitörés 60 emlék- és teljesítménytúrán a Bécsi kapu tetején egy szélsőbalos aktivista kezében egy vörös csillagos zászlóval hergelte a túra résztvevőit.

A rendőrség szerint az elkövető a Kurd Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szervezet zászlaját használta, amelynek központi szimbóluma a kommunista önkényuralmat jelképező vörös csillag.

Tekintettel arra, hogy az ötágú vörös csillag Magyarországon önkényuralmi jelképnek minősül és nagy nyilvánosság előtt történő használatát a Btk. tiltja, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat 2022. február 15. napján feljelentést tett ismeretlen tettesekkel szemben.

A hosszú jogi hercehurca után a Budapesti I. és XII. Kerületi Ügyészség nyomozást rendelt el, amelynek során a feljelentőt,  illetve az elkövetést észlelő tanúkat is meghallgatták. Ezek után azonban a Budapesti Rendőr-főkapitányság ismételten megszüntette az eljárást, mellyel szemben az NJSZ panasszal élt – ennek elbírálása egyelőre még nem történt meg.

A közlemény teljes szövege IDE kattintva érhető el.

Korábban írtuk