Fotó: MTI/EPA Pool/Andy Rain
London, 2021. július 11. Az olasz Leonardo Bonucci ünnepel, miután belõtte az egyenlítõ gólt a koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság döntõjében játszott Olaszország-Anglia mérkõzésen a londoni Wembley stadionban 2021. július 11-én. MTI/EPA Pool/Andy Rain

Villámgyors góllal indult a finálé, a jobb- és balhátvéd, azaz Trippier és Shaw összejátékának köszönhetően utóbbi az Eb-döntők történetének leggyorsabb gólját szerezte 116 másodperc (!) után. A korábbi rekordot a spanyol Jesus Maria Pereda tartotta, aki az 1964-es döntőben 317 másodperc után talált be a Szovjetunió ellen.

Az első negyedórában hatalmas tempóban futballoztak az angolok, több veszélyes akciót vezettek, de nem tudták növelni előnyüket. Az olaszok bő húsz perc után átvették a játék irányítását, rengeteg passzal próbálták felépíteni támadásaikat, de a visszahúzódó és betömörülő angolok kiválóan védekeztek.

A fordulást követően sem változott a játék képe, az olaszok sokkal többet birtokolták a labdát, és főként Chiesa révén egyre veszélyesebbé váltak, az angolok pedig csak egy-egy szögletnél kerültek a rivális kapujának a közelébe. Az olasz fölény végül a 67. percben érett góllá, a rutinos védő, Bonucci egyenlített. A Juventus futballistája 34 évesen és 71 naposan az Eb-döntők történetének a legidősebb gólszerzője lett, megdöntve a német Bernd Hölzenbein rekordját, aki 1976-ban 30 évesen és 103 naposan talált be Csehszlovákia ellen.

A hajrában a csata inkább a középpályán zajlott sok szabálytalansággal, és még egy pályára berohanó szurkoló is megzavarta a játékot.

A hosszabbításban az olaszok tűntek fáradtabbnak, a friss angol cserék felpörgették a ritmust, de az eredmény nem változott, így az Eb-k történetében másodszor, 1976 után a 11-esek döntöttek a trófeáról.

Gareth Southgate, az angolok szövetségi kapitánya Jadon Sancho és Marcus Rashford személyében két játékost is közvetlenül a hosszabbítás vége előtt, 11-est lőni küldött pályára, de mindketten hibáztak, ahogyan Bukayo Saka is (az olaszoktól Bellotti és Jorginho nem tudott betalálni), az olaszok hőse így a 22 éves kapus, Gianluigi Donnarumma lett. Őt is választották az Eb legjobbjává, míg Bonucci a döntő legértékesebb játékosa lett. (A tizenegyespárbaj felvétele ITT látható.)

Olaszország 1968 után másodszor lett a kontinens legjobbja, a válogatott immár 34 mérkőzés óta veretlen, folytatva ezzel története legjobb sorozatát.

Európa-bajnokság, döntő

Olaszország–Anglia 1–1 (0–1, 1–1, 1–1) – 11-esekkel 3–2

London, Wembley Stadion, 67 173 néző. V: Kuipers (holland)
Gólszerző: Bonucci (67.), ill. Shaw (2.)
Olaszország: G. Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Florenzi, 118.) – Barella (Cristante, 54.), Jorginho, Verratti (Locatelli, 96.) – Chiesa (Bernardeschi, 86.), Immobile (Berardi, 55.), L. Insigne (Belotti, 91.). Szövetségi kapitány: Roberto Mancini
Anglia: Pickford – Walker, (Sancho, 120.) Stones, Maguire – Trippier (Saka, 70.), Rice (J. Henderson, 74., Rashford, 120.), Mount (Grealish, 99.), Phillips, Shaw – Kane, Sterling. Szövetségi kapitány: Gareth Southgate

Fotó: MTI/EPA Pool/Frank Augstein
London, 2021. július 12. Olasz játékosok ünnepelnek Gianluigi Donnarumma kapussal a koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság döntőjében játszott Olaszország-Anglia mérkőzés végén a londoni Wembley stadionban 2021. július 11-én. Olaszország az 1-1-es döntetlennel zárult rendes játékidőt követő hosszabbítás utáni büntetőpárbajban 3-2-re győzött, és 1968 után másodszor lett a kontinens legjobbja

Az olaszok eredményei az Eb-n:

A csoport:
Olaszország-Törökország 3-0 (0-0)
gólszerzők: Demiral (53., öngól), Immobile (66.), Insigne (79.)

Olaszország-Svájc 3-0 (1-0)
gólszerzők: Locatelli (26., 52.), Immobile (89.)

Olaszország-Wales 1-0 (1-0)
gólszerző: Pessina (39.)

A csoport végeredménye: 1. (továbbjutott) Olaszország 9 pont, 2. (továbbjutott) Wales 4 (3-2), 3. (továbbjutott) Svájc 4 (4-5), 4. Törökország 0