Fotó: ShutterStock.com/Savanevich Viktar (illusztráció)
Hirdetés

A Fehér Ház Rózsakertjében mondott beszédében az amerikai elnök bejelentette: a szövetségi kormány 50 milliárd dollárt szabadít fel a koronavírus terjedése elleni küzdelemre a tagállamok és a települések számára. Az összeget a szövetségi katasztrófa-elhárítási ügynökség (Fema) költségvetéséből folyósítják.

A vírustesztek elvégzésének, a betegek ápolásának és a vakcina kutatásának nem lesz anyagi akadálya – szögezte le az elnök. Hangsúlyozta, hogy a kormányzat eddigi intézkedései – köztük az Európai Unió országaiból, korábban pedig Kínából történő beutazások felfüggesztése – helyeseknek bizonyultak.

Trump közölte, hogy széleskörű felhatalmazást ad Alex Azar egészségügyi miniszternek egyes törvények és szabályozások megkerülésére annak érdekében, hogy a szakemberek és az ellátó szolgálatok rugalmasabban alkalmazkodhassanak a rendkívüli helyzethez. Sürgősségi központok felállítását javasolta az amerikai tagállamoknak, és felkérte a kórházakat, hogy készüljenek fel a szükséghelyzetre.

Mint mondta: nem lesz hiány vírustesztekben, sőt a jövő hét elejéig további félmillió, egy hónapon belül pedig ötmillió tesztet juttatnak el az egészségügyi hatóságokhoz, illetve laboratóriumokhoz és kórházakhoz, de az amerikai kormányzat azt nem akarja, hogy azokon is elvégezzék a vizsgálatokat, akiknek nincs szükségük rá.

Az elnök bejelentette: a Google napokon belül olyan honlapot indít, amelynek segítségével megállapítható lesz, hogy szükség van-e az adott esetben a vírusteszt elvégzésére. Elmondta azt is, hogy megkönnyítik a távgyógyítást és a távolból történő tanácsadást is.

A sajtókonferencián részt vett Mike Pence alelnök, Alex Azar, az egészségügyi tárca vezetője, Anthony Fauci, a fertőző betegségekkel foglalkozó országos intézet igazgatója, Deborah Birx, a vírusellenes küzdelem egyik koordinátora, továbbá a Fema igazgatója, Peter Gaynor is.

Mike Pence alelnök ismételten utalt arra, hogy az új típusú koronavírus okozta megbetegedések epicentruma Európa, és emlékeztetett arra, hogy washingtoni idő szerint péntek éjféltől az Egyesült Államok nem fogad Európából érkező utasokat, kivéve hazatérő amerikai állampolgárokat, akiket viszont szigorú vizsgálatoknak vetnek alá. Közölte azt is, hogy jelenleg az Egyesült Államok 46 tagállamában diagnosztizáltak fertőzést.

Anthony Fauci kiemelte, hogy a vírusellenes küzdelemben „agresszív megközelítésre” van szükség, és az amerikai kormányzat most bejelentett intézkedései éppen ilyenek. Deborah Birx leszögezte, hogy rendelkezésre állnak a vírustesztek, és azt a reményét hangoztatta, hogy „összefogással túl leszünk a járványon”.

Újságírói kérdésekre válaszolva Trump közölte, hogy néhány órán belül nyilvánosságra hoz több részletet a várható intézkedésekről. „Az amerikaiaknak az elkövetkező hetekben áldozatokat kell hozniuk” – fogalmazott.

Az elnök közölte: magán is elvégezteti majd a vírustesztet. Nem tért ki ugyan rá, hogy miért, de a kommentátorok emlékeztettek, hogy a múlt hét végén a floridai klubjában tárgyalt Jair Bolsonaro brazil elnökkel és munkatársaival, és a brazil politikus kommunikációs igazgatójánál később kimutatták a COVID-19-fertőzést.


Az amerikai képviselőház többmilliárd dolláros koronavírus-segélycsomagot fogadott el szombaton, amelynek célja, hogy mérsékelje a járvány gazdasági hatásait.

A törvénycsomag mellett 363-an, ellene negyvenen szavaztak a demokrata többségű képviselőházban. A jogszabályok azután lépnek életbe, hogy a republikánus többségű szenátus is elfogadta, Donald Trump amerikai elnök pedig aláírta őket.

Közgazdászok szerint a járvány, amelyben eddig világszerte hivatalosan 138 ezer ember fertőződött meg és több mint ötezer halálát okozta, recesszióba döntheti az amerikai gazdaságot.

A 110 oldalas törvénycsomag Nancy Pelosi házelnök és Steven Mnuchin pénzügyminiszter egyezkedésének eredménye. Az intézkedések között szerepel a koronavírus-tesztek ingyenes elérhetővé tétele, ételutalványok 34 millió alacsony jövedelmű lakosnak, valamint két hét fizetett betegszabadság a vírus által érintett embereknek. A cégek adókedvezményt kapnak a kiadások fedezésére. A dolgozóknak egyúttal lehetőséget adnak arra, hogy három hónap fizetés nélküli szabadságot vegyenek ki, ha karanténba kerülnének vagy beteg hozzátartozóikat kellene ápolniuk.

Az intézkedések azt célozzák, hogy a legsérülékenyebb csoportok – idősek, munkanélküliek, családosok – képesek legyenek megküzdeni az előttük álló kihívásokkal.

Pelosi elmondta, hogy a képviselőház a jövő héten megkezdi egy újabb csomag kidolgozását a legsúlyosabban érintett iparágak és a gazdaság támogatására. Kevin McCarthy republikánus törvényhozó úgy véli, abban szerepelhet Trump felvetése, a munkabért terhelő adók csökkentése is.

Eközben az amerikai hadsereg közölte, hogy néhány kivétellel felfüggeszti a védelmi minisztériumnak dolgozó katonák, civil tisztségviselők és családtagjaik belföldi utazásait. Az intézkedés hétfőtől május 11-éig van érvényben. Korábban hasonló korlátozásokat rendeltek el a külföldi utakra a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében. Az amerikai hadseregből keddi információk szerint mindössze négyen fertőződtek meg a kórokozóval.