Miközben Guy Verhofstadt rendszeresen támadja Magyarországot és bírálja a kormányt, épp a liberális Renew Europe európai parlamenti frakció EP-képviselőjéhez fűződnek olyan botrányok, amelyekért magyarázkodnia kellene. Bár Belgium egykori miniszterelnöke a napokban azzal került a címlapokra, hogy több mint százmillió forintnyi közpénztámogatással újították fel a luxusvilláját, ez csak egyike a Verhofstadthoz köthető kétes ügyleteknek, amelyekhez kirekesztő és gyűlöletkeltő kijelentések is társulnak – számol be a lap.

Hirdetés

Offshore cégen keresztül igyekezett elkerülni az adózást

Még az ominózus Paradise-iratokban is felbukkant Verhofstadt neve. A 2017-ben nyilvánosságra került, több mint 13 millió dokumentumot tartalmazó adatbázisból az derült ki, hogy a liberális politikus egy olyan szállítmányozó cégnek volt az igazgatósági tagja – évi 60 ezer euróért, vagyis 24 millió forintért –, amely egy offshore cégen keresztül igyekezett kibújni az adófizetési kötelezettségei alól.

A sajtósára bízta az ügy elsikálását

Az ügy nagyobb botránnyá dagadt, s például a belga Munkáspárt elnöke, Peter Mertrens is bírálta Verhofstadtot, rámutatva, hogy tudnia kellett a Bermudára bejegyzett szatelitcégről.

A felelősség vállalása helyett Verhofstadt a sajtósára bízta az ügy elsikálását, aki azzal a különös magyarázattal állt elő, hogy az Exmar Offshore valójában nem offshore cég, s csak azért van a nevében ez a kifejezés, mert szó szerint tengerpart menti tevékenységekkel foglalkozik.

Mellékes jövedelmek

Egy évvel később Verhofstadt annak kapcsán keltette fel a nemzetközi sajtó érdeklődését, hogy különböző mellékes jövedelmeivel akár a többszörösét is megkeresheti az európai parlamenti képviselőségért járó fizetésének. A Transparency International nevű jogvédő szervezet kutatása nyomán a Le Soir nevű lap számolt be arról, hogy a belga politikus a 13 ezer eurós havi fizetésén felül akár közel másfél millió eurót (vagyis több mint 500 millió forintra rúgó összeget) is bezsebelhetett az eggyel korábbi európai parlamenti ciklusban.

Összeférhetetlenség alakulhat ki

Bár az EP-képviselőknek nem tilos ilyen mellékes jövedelmekre szert tenniük – amennyiben ezeket nem titkolják a hatóságok elől –, a Brusselstimes.com nevű portál szerint Verhofstadt feltűnően sok pénzt keresett ilyen módon.

A Transparency International azt is hangsúlyozta, hogy összeférhetetlenség is könnyen kialakulhat, amenyiben a képviselő olyan cégektől fogad el pénzt, amelyek az EU hivatalos lobbilistáján is szerepelnek.

Az ügy kipattanásakor Verhofstadt igazgatója volt a Brüsszeli Szabadegyetem Sofina és Theodorus III nevű alapítványának, amely egyebek mellett startup cégekkel foglalkozik.

Időközben bebizonyosodott, hogy Verhofstadt korábbi pártcsaládját, az ALDE-t (amelynek a liberális politikus frakcióvezetője is volt) is multicégek – köztük EU-n kívüli vállalatok – pénzelik, s a pártcsaládban több vezetői tisztséget is betöltő Cecilia Wikströmöt vissza is hívták a svéd liberális EP-lista éléről, miután adócsalási botrányba keveredett – ismerteti a Magyar Nemzet.

Oligarchák érdekében is lobbizik

A lap arról is beszámol, hogy a liberális politikus oligarchák érdekében is lobbizik. Különösen Nicolas Boëllel áll szoros kapcsolatban, aki azt a Sofina holdingot birtokolja, amelynek az érdekeltségébe tartozik a GdF Suez is. Nem sokkal azután, hogy utóbbi vállalat 2014-ben meg akarta szerezni a görögországi Thesszaloniki vízművét, Verhofstadt az Európai Parlamentben követelte Aléxisz Ciprasz görög miniszterelnöktől a privatizációs csomagot. Verhofstadt ugyanekkor az APG nyugdíjalap igazgatóságának is tagja volt, s a Cipraszt, valamint Görögországot támadó beszéde után fél év alatt három görög miniszter is találkozott az APG vezetőivel.

Hipokratának nevezték a képviselőt

Bár Verhofstadt egyebek mellett a jogállamiság megsértésével, extrém nacionalizmussal, valamint a különböző szexuális kisebbségek hátrányos megkülönböztetésével vádolja a jobboldali vezetésű országokat, arról már hallgat, hogy a korábbi pártcsaládjában is elterjedt jelenségekről van szó.

Nem véletlen, hogy a román Alianta Liberalilor si Democratilor az ALDE tagjaként az Európa szót kihagyta a nevéből. A Thenewfederalist.eu szerint a román párt számos pontban látványosan nem felel meg az ALDE által meghirdetett értékrendszernek.

Így például dekriminalizálják a korrupciót, átpolitizálják a bíróságokat, a szexuális kisebbségek alól kihúzzák a jogi védőhálót. Minderről Verhofstadt egyáltalán nem beszél, ezért a portál hipokratának nevezte az EP-képviselőt.

Ironikus, hogy a Katalónia Spanyolországtól történő elszakadását szorgalmazó párt is a magát az európai integrráció élharcosának feltüntető ALDE tagja volt a 2018-as zavargások idején, hiszen a tartomány kiválása is az EU egységét gyengítette volna.

Verhofstadt is tett megbélyegző kijelentést

A Magyar Nemzet arra is felhívja a figyelmet, hogy maga Verhofstadt is tett olyan gyűlöletkeltő, társadalmi csoportokat megbélyegző kijelentést, amellyel széles körű felháborodást keltett.

Jövedelmének egy része a nyilvános beszédeiből származik

A 2017-es lengyel függetlenség napja alkalmából összegyűlt több tízezer megemlékezőt nemes egyszerűséggel fasisztának és nácinak titulálta.

Az eset kapcsán az akkori lengyel államfő, Andrzej Duda is felszólalt, totális skandalumnak, s megengedhetetlennek nevezve a belga politikus mocskolódását. Itt érdemes megjegyezni, hogy sajtóhírek szerint az egykori belga kormányfő jövedelmének egy része a nyilvános beszédeiből származik.

Bár a felvonuláson történtek szélsőséges megnyilvánulások, a tömeg jó része pusztán a történelmi eseményről kívánt megemlékezni.

Az ünnepségen részt vevő Bawer Aondoo-Akaa be is perelte Verhofstadtot, mivel sértve érezte magát annak kijelentéseitől. A mozgássérült, fekete bőrű teológus jogi képviseletét az Ordo Iuris nevű lengyel konzervatív katolikus jogi szervezet alelnöke, Jerzy Kwasniewski látta el, s a belga politikus mentelmi jogának felfüggesztését követelték.

Meglehetősen elnéző saját szövetségesei illegális ügyleteivel

Míg Verhofstadt állítólagos korrupciós ügyeket emlegetve követeli a hazánknak – és a hasonlóan szuverenista vezetésű országoknak – szánt uniós támogatások visszatartását, a saját szövetségesei illegális ügyleteivel meglehetősen elnéző.

Így például akkor is hallgatott, amikor tavaly nyáron kiderült, hogy a szintén Renew Europe-tag Momentum EP-képviselője, Cseh Katalin családi cége megkérdőjelezhető körülmények között pályázott és nyert el több milliárd forintnyi uniós forrást.

Magyarországot lejárató mobil plakátkampányt is indított

Ezzel szemben a magyar kormány és Orbán Viktor miniszterelnök bármilyen megnyilvánulásából arra a következtetésre jut, hogy hazánk demokráciadeficitben szenved. Legutóbb a kormányfő tusványosi beszédét szándékosan félreértve titulálta rasszistának Orbán Viktort, s újfent azt firtatta, hogyan lehetne csökkenteni a Magyarországnak járó EU-s pénzeket. Idén tavasszal azzal a teljesen jogszerűtlen elképzeléssel is előrukkolt, hogy fel kellene függeszteni hazánk vétójogát az uniós törvényhozásban.

Emlékezetes: 2018 végén Verhofstadt Magyarországot lejárató mobil plakátkampányt is indított, s már animációs videóban is közölt hazánkat negatív fényben bemutató propagandaanyagokat.

A Magyar Nemzet cikkét ITT olvashatják.

Korábban írtuk