Fotó: MTI/AP/Mary Altaffer
Ágyakat helyeznek ki önkéntesek a New York-i St. John the Divine-székesegyház egyik kápolnájában 2020. április 8-án.
Hirdetés

Trump a Twitteren azt írta: először fordul elő az amerikai történelemben, hogy elnöki rendelettel az országnak mind az 50 tagállamát katasztrófa sújtotta területnek nyilvánították.

„Győzni fogunk a láthatatlan ellenség elleni háborúban” – tette hozzá.

Az elnöki rendelet a gyakorlatban azt jelenti, hogy a katasztrófa sújtotta területnek minősített tagállamok külön anyagi segítségre tarthatnak igényt a szövetségi kormánytól.

A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem és Kórház vasárnap délutáni adatai szerint az Egyesült Államokban 550 ezernél is több a diagnosztizált vírusfertőzöttek, és 21 700 fölé nőtt az új típusú koronavírus okozta Covid-19 betegségben elhunytak száma. Vasárnap folyamatosan emelkedtek a halálesetek New York, New Jersey, Florida és Colorado államokban is.

Csaknem valamennyi lap és televízió beszámolt arról, hogy New York városában elhunyt Stanley Chera ingatlanfejlesztő, Donald Trump egyik legjobb barátja is a betegségben. A hírt a Fehér Ház megerősítette. Trump napi sajtókonferenciáin név nélkül ugyan, de több alkalommal is említette, hogy egyik legközelebbi barátja súlyos beteg.

„Nagyszerű srác, fiatal korunk óta barátok vagyunk” – mondta róla az egyik sajtótájékoztatón.

Az AP amerikai hírügynökség vasárnap este összeállítást közölt arról, hogy az idősotthonokban országszerte több mint 3300 ember halt meg koronavírus-fertőzésben. Mivel erre vonatkozó külön adatot sem a szövetségi kormányzat, sem a Johns Hopkins Egyetem nem gyűjt, és az egyes tagállamok is többnyire csak kumulált adatokat hoznak nyilvánosságra, az adatsort a hírügynökség állította össze. Jelentésükben a hírügynökség munkatársai kiemelték, hogy például a virginiai Richmondban egyetlen idősotthonban több mint száz fertőzöttet regisztráltak, és 40 idős ember bele is halt a betegségbe. Hasonlóan rossz a helyzet Marylandben, New Yorkban, Massachusettsben és az északnyugati Washington államban is.

Deborah Birx járványügyi szakember, a kormányzati intézkedéseket irányító munkacsoport tagja a múlt héten azt hangsúlyozta: mivel egyre több vírusteszt áll rendelkezésre, elsődleges fontosságú az idősotthonok lakóinak és munkatársainak tesztelése.

Több amerikai kórházban zenével próbálnak javítani a betegek és az orvosok kedélyállapotán az új koronavírus okozta járványban – jelentette az amerikai közszolgálati rádió (NPR) egy vasárnapi riportjában.
A riport szerint New York államban és a szomszédos New Jerseyben több kórházban a reggel beérkező orvosokat és ápolókat a Beatles Here Comes the Sun című slágere és a Rocky című film zenéje köszönti.
New York városának egyik legtekintélyesebb kórházában, a Mount Sinaiban – ahol a legtöbb Covid-19 betegségben szenvedőt ápolják – Starley ausztrál popénekesnő Call on Me című száma szól. „Van, aki azt mondaná, el kell fogadni a sorsot. Ha ez a sors, akkor megtaláljuk a módját, hogy kicselezzük” – hangzik a szöveg.
A New Yorkhoz tartozó Long Island egyik kórházában minden egyes alkalommal, amikor gyógyult beteget bocsátanak haza, szintén az említett Beatles-dal szólal meg.
Detroitban, amely a járvány egyik újabb epicentruma, akkor is zene szól, amikor egy beteget levesznek a lélegeztetőgépről, mert már nincs szüksége rá.
Az oregoni Portland egyetemi kórházában Jason Campbell altatóorvos lett sztár azzal, hogy az egyik közösségi oldalon rövid, táncos videoklipet tett közzé, amellyel szintén az orvosok és a betegek hangulatát szeretné javítani. Az NPR riportja szerint március eleje óta négymillióan nézték meg.