Az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága (CPT) ma közzétett jelentésében aggodalmát fejezte ki az égei-tengeri görög szigeteken menedékkérők számára létesített regisztrációs pontokon (hot spotok) elhelyezettek helyzete miatt. Kiemelték, hogy különösen aggályos a felnőtt kísérő nélkül érkezett gyermekek ellátása.


Fotó: ShutterStock.com, illusztráció

A strasbourgi székhelyű Európa Tanács szakértői csoportja a jelentésben bírálta a bevándorlók elhelyezésének elégtelenségét Athénban és Szalonikiben is, továbbá intézkedéseket sürgetett a rendőrök rossz bánásmódja ellen, amelyet gyakran jelentkező problémaként említett.
    
A jelentés kiemelte a túlzsúfoltságot, az elégtelen egészségügyi alapellátást, a kiszolgáltatott csoportoknak nyújtott nem megfelelő segítségnyújtást és a jogi tanácsadás hiányosságait; mindez véleményük szerint rendkívül feszült helyzetet teremtett.
    
A jelentéstevők „megdöbbenésüket” fejezték ki a bevándorlók elhelyezéséért felelős rendőrségi központok „többségében tapasztalt”, nem megfelelő lakhatósági és elhelyezési feltételek miatt. 
    
Kiemelték az athén-pireuszi agglomerációhoz tartozó Drapetszonát, amelynek rendőrkapitányságán szerintük embertelen és megalázó körülmények uralkodnak, amelyek közegészségügyi kockázatot is jelentenek.
    
A bizottság határozott fellépésre szólította fel a görög hatóságokat a rendőri bántalmazás problémájának kezelésére. Véleményük szerint az eddigi intézkedések hatástalanok a gyakorlatban.
    
Az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága elismerte ugyan a görög hatóságok azon törekvéseit, hogy további szálláshelyeket biztosítsanak a rászorulóknak, de rendkívül aggályosnak nevezték a gyermekek fogva tartását hosszú ideig, rossz életkörülmények között. Véleményük szerint mihamarabb felül kell vizsgálni a felnőtt kísérő nélkül érkezett kiskorúak „oltalmazó őrizetét” érintő intézkedéseket.

(MTI)