Kedves Olvasók, a múlt héten azzal fejeztük be, hogy a kötet ismertetését kivitelesen megszakítva bemutatjuk Mohamed A. El-Erian, Barack Obama volt gazdasági tanácsadója Menekültek és reform Európában című cikkét, amely kulcsfontosságúnak tűnik Soros migránsokkal kapcsolatos álláspontjának megértéséhez. Ezt a jövő hétre halasztottuk, így most Friederike Beck könyvének ismertetésével folytatjuk.

A szerző a 17. fejezetben azzal indul tovább, hogy igen valószínű: Angela Merkel és az EU az úgynevezett menekültválság segítségével a hatalombirtoklás új fokát készítették elő, és létre akarták hozni a kvótaszabályozásokat a menekültek befogadására. Ezáltal az uniós tagországok kezéből kiütötték volna a szuverén nemzetállamok legutolsó eszközeinek egyikét, mégpedig azt, hogy ők határozzák meg, ki fog a területükön élni.

2015. szeptember 22-én az uniós belügyminiszterek megállapodtak abban, hogy 120 ezer menekültet osztanak szét a tagállamok között. Magyarország, Csehország, Szlovákia és Románia az elosztási kvóta ellen szavazott. Finnország tartózkodott. A határnyitással és a kvótamechanizmussal kapcsolatos autokratikus és önkényes döntések ugyanis az EU-projekt koporsószögévé változhatnak, tartottak tőle ellenzői.

Amikor Manuel Valls francia belügyminiszter 2016. február 13-án bejelentette, hogy a 30 ezer, már befogadott menekültön kívül továbbiakat nem fogadnak, mutatta annak a tervnek a kudarcát és ideiglenes bukását, hogy egy még mélyebb európai integrációt kényszerítsenek ki a migrációs válság terén történő koncentrált cselekedettel.

Brüsszel azután eljárásokat indított a tagországok ellen, és megkísérelte a cselekvés rúdját ismét magához ragadni. Az általa emelt vád az volt, hogy szerinte egyes tagországok a meglévő európai törvényekkel szembemenve nem tartották be a menekültekre és a menekültügyi eljárásokra vonatkozó legminimálisabb normákat sem, és ugyanúgy megsértették a menedékkérők felvételének normáit, mivel ezek nem „alakíthatók át” a nemzeti jogrendszer részévé. Ezért azután megfenyegették ezen országokat, hogy amennyiben két hónapos határidőn belül nem tesznek eleget ezen uniós normáknak, akkor ügyüket az Európai Bíróság elé veszik. Az ezen eljárások által érintett országok közé tartozott Németország, Franciaország, Olaszország, Ausztria, Spanyolország, Hollandia és Magyarország. Dánia, Írország és Nagy-Britannia nem tartozott ezen államok táborába, mert ők nem vesznek részt az uniós menedéknyújtási törvényhozásában.

A fejezet következő alfejezetének címe: Soros a menedékrendszer átalakítását követeli.

Miközben 2015 nyarán az Európa irányába megindult és megállni nem akaró menekültáradat miatt tanácstalanság uralkodott, George Soros hangszóró-erősséggel terjesztette nézetét és tervét az ügyben.

2015. szeptember 26-án internetes oldalán utasításokat adott arra, hogy Európának miként kell újjáalakítani a menekültügyi rendszert (Rebuilding the Asylum System). Felhívását a médiában igen sok helyen tematizálták. Miután keményen bírálta az Európa Uniót, mert szerinte kudarcot vallott a közös menekültpolitikában, átfogó, hatpontos tervet mutatott be, hogy mindenekelőtt a szíriai, de más menedékkérőkkel is hatékonyabban lehessen bánni a befogadásnál.

(Folytatjuk.)