Fotó: shutterstock.com, illusztráció
Hirdetés

A bruttó keresetek a vállalkozások körében 8,5 százalékkal, a költségvetésben, az egyes előmeneteli rendszerek ütemezett béremelései eredményeként 13,3 százalékkal, a közfoglalkoztatottak nélkül 13,0 százalékkal nőttek.

A vállalkozásoknál 424 ezer 300 forint volt a közfoglalkoztatottak nélkül számolt bruttó átlagkereset, ami 48 ezer 600 forinttal alacsonyabb az előző havinál. A költségvetésben számolt 422 ezer 700 forintos átlagkereset is 3000 forinttal alacsonyabb a decemberinél.

A nettó átlagkereset a kedvezményeket is figyelembe véve 280 500 forintot ért el, 9,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélkül számolt rendszeres bruttó átlagkereset 390 200 forintra becsülhető, ami 9,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.

Korábban írtuk

A reálkereset 6,6 százalékkal emelkedett, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 2,7 százalékos növekedése mellett – közölte a KSH.

A legalább öt munkatárssal működő vállalkozásoknál teljes munkaidőben foglalkoztatottak száma tavaly februárhoz képest 49 ezerrel csökkent, a költségvetési szektorban nem változott a közfoglalkoztatottak nélkül számolt létszám. A közfoglalkozatottak száma 6,1 százalékkal (6 ezerrel) csökkent egy év alatt.

Az iparban és az építőiparban az átlagosnál alacsonyabb 7,3, illetve 7,6 százalékos volt a keresetek emelkedése, a mezőgazdaságban 3,7 százalékos. A szálláshelyszolgáltatás, vendéglátás területén második hónapja csökkentek a keresetek, januárban 1,9 százalékkal voltak alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Az oktatásban 12,7 százalékos, az egészségügyben 27,8 százalékos béremelkedést regisztrált a KSH.

A keresetekről kiadott idei első jelentéséhez mellékelt táblázataiban a KSH most először közölt adatokat a munkáltatók teljes köréről, azaz szélesebb körről, mint az eddigi legalább öt fős vállalkozások vagy intézmények, de ebben is csak a teljes munkaidőben foglalkoztatottak szerepelnek. Eszerint a januári bruttó átlagkereset 398 ezer 200 forint volt, alacsonyabb a korábbi módszertannal kimutatott 411 ezer forintnál.

A másik újdonság, hogy az átlagkereset mellett közölt medián adatokat is, ami azt jelenti, hogy mekkora az a kereset, aminél ugyanannyian keresnek kevesebbet, mint amennyien többet. Ennek bruttó összege idén januárban 332 ezer 400 forint volt 9,8 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

ITM: számottevő volt a keresetek növekedése

Tavalyhoz képest, a tíz évvel ezelőtti adatokkal összehasonlítva és uniós viszonylatban is számottevő volt a keresetek növekedése Magyarországon – mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a friss statisztikai adatokat kommentálva szerdán az M1 aktuális csatornán.

Bodó Sándor felidézte: a minimálbér idén januárban 167 400 forintra nőtt, miközben tíz évvel ezelőtt 73 500 forint volt. A garantált bérminimum 219 ezer forintra nőtt mára, szemben a 2010-es 89 500 forinttal – tette hozzá. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a reálbérek idén januárban 6,6 százalékkal emelkedtek.

A kilátásokat illetően a szakpolitikus elmondta, hogy minden az egészségügyi helyzet alakulásától függ. Most a legfontosabb, hogy a problémás szektorok – a turizmus, a vendéglátás és egyéb szolgáltatások – életben tudjanak maradni – jegyezte meg. Utalt arra, hogy reményei szerint minél többen igénybe veszik az ágazati bértámogatásokat, a kutatási és fejlesztési támogatásokat, illetve a 25 év alattiak kedvezményét. Bodó Sándor arra számít, hogy az újraindulást követően a bérnövekedés folytatódni fog.