A magyarok 77 százaléka elutasítja Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt arra vonatkozó javaslatát, hogy Magyarország – a NATO tagjaként – magyar katonákat és fegyvereket küldjön Ukrajnába – derül ki a Századvég friss közvélemény-kutatásából.

Hirdetés

A Századvég Alapítvány csütörtökön juttatta el az MTI-hez legújabb, „Ukrán-orosz konfliktus – A magyarok elsöprő többsége a békét szorgalmazza” című elemzéséről szóló közleményét.

Felidézték: Oroszország csütörtök hajnalban támadást indított több katonai célpont és repülőtér ellen Ukrajna területén. Orbán Viktor magyar kormányfő leszögezte, hogy Magyarországnak a katonai konfliktusból ki kell maradnia. Ugyanakkor – mint fogalmaztak – „a balliberális erők kormányfőjelöltje, Márki-Zay Péter nem zárná ki, hogy Magyarország katonai missziót küldjön Ukrajnába”.

Fotó: Századvég

A Századvég által – az Oroszország által megindított ukrajnai katonai műveleteket megelőzően – készített kutatás során a megkérdezettek 83 százaléka úgy nyilatkozott, aggasztónak tartja, hogy Oroszország és Ukrajna között fegyveres konfliktus törhet ki a közeljövőben, míg 16 százalékuk nem fejezte ki aggodalmát ezzel kapcsolatban.

Azt írták: a felmérés alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a magyarok elsöprő többsége a béke megőrzését szorgalmazza a kialakult feszült helyzetben. A válaszadók 95 százaléka úgy látja, hogy mindent meg kell tenni a béke megőrzése érdekében Oroszország és Ukrajna között, ugyanakkor 4 százalékuk szerint Oroszországot minden eszközzel meg kell büntetni, akár katonai erővel is.

A Századvég kitért arra is, hogy a baloldal miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter szerint Magyarországnak akár katonákkal és fegyverekkel is támogatnia kellene Ukrajnát. Ezen felül Fekete-Győr András, a Momentum egykori elnöke szintén az ukrán kormánynak felkínálandó magyar fegyverekről beszélt.

Fotó: Századvég

Az ezzel kapcsolatos válaszok szerint a magyarok több mint háromnegyede (77 százaléka) nem ért egyet azzal, hogy Ukrajna Oroszország általi elfoglalása esetén Magyarország mint NATO-tag fegyvereket és katonákat küldjön a térségbe, ezzel szemben 19 százalékuk helyeselné ezt a lépést.

Érdekességként megjegyezték, hogy az ellenzéki összefogás szimpatizánsainak többsége (57 százaléka) is ellenzi a baloldal – magyar katonák és fegyverek esetleges ukrajnai bevetését célzó – javaslatát. Ez az arány a Fidesz-KDNP szavazói esetében 86 százalék, a bizonytalanok körében 81 százalék – olvasható a közleményben.

Korábban írtuk