Fotó: MTI (archív)
Hirdetés

A műsorban arról beszéltek, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken telefonon a 2016-os EU-török migrációs megállapodás felülvizsgálatát kérte Angela Merkel német kancellártól, miután az abban foglaltak szerinte nem működnek.

Nógrádi György elmondta, a megállapodás óta eltelt öt évben az unió nem készült fel a migráció megfékezésére, ráadásul most sem egységesek az európai politikusok a kérdésben. Rá kellett volna jönni, hogy pénzért csak egy ideig lehet a biztonságot megvásárolni; miközben az EU gazdasági nagyhatalom, képtelen megvédeni saját határait.

Hozzátette, egyre több észak-afrikai ország is azon gondolkodik, hogy anyagi támogatást kér az uniótól cserébe azért, hogy visszatartsa a migránsokat.

„Úgy gondolom, hogy az EU pénzt fog adni – jó szokása szerint -, ezzel megint időt vásárolunk és túl sok mindent nem csinálunk” – vélte a szakértő.

Az Európai Unió és Törökország között 2016-ban megkötött migrációs paktum nem nemzetközi szerződés, hanem politikai megállapodás volt – hangsúlyozta Tóth Norbert, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója szombaton az M1 aktuális csatornán.
Emlékeztetett, Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken telefonon a megállapodás felülvizsgálatát kérte Angela Merkel német kancellártól, miután az abban foglaltak szerinte nem működnek.
A szakértő elmondta, a megállapodás Törökországnak kedvez; nem kell felmondania, egyszerűen nem teljesíti, s így sem lesznek jogi következményei. Tehát a szerződés betartását bíróság előtt nem lehet kikényszeríteni, hiszen jogi értelemben csak egy nyilatkozatról van szó.
Kifejtette, nem hiszi, hogy az új megállapodásban szerepelnének jogi garanciák, hiszen a török elnöknek megfelel a politikai dokumentum. Ugyanakkor elképzelhető, hogy Törökország uniós csatlakozása lekerül a napirendről, mert ez jelenleg nem áll érdekében.
Kitért arra is, a török-görög szembenállás nem új, de az mégis a NATO válságát mutatja, hogy a két állam határőrei egymást lövik könnygázzal.