A testületnek a törvény szerint a nemzetiségi választás időpontját a települési önkormányzati választás napjára kellett kitűznie, és azt kellett meghatároznia, hogy az egyes nemzetiségek mely településeken tarthatnak nemzetiségi választást. A nemzetiségi választás kiírása nem jelenti azt, hogy a hivatalos kampány kezdetét vette volna, az – a települési önkormányzati választáséval egy időben – április 20-án kezdődik.

Hirdetés

Az NVB a határozat mellékletében felsorolta nemzetiségenként azokat a településeket és vármegyéket, amelyekben kitűzi a nemzetiségi választást és meghatározta, hogy a jelöltek és a listák nyilvántartásba vételéhez hány ajánlásra van szükség.

A törvény szerint azokon a településeken lehet nemzetiségi választást kiírni, ahol az adott nemzetiséghez tartozók száma az utolsó népszámlálás adatai szerint legalább 25 volt. Azokon a településeken is ki kell tűzni a választást, ahol a 2019-es választás után megalakult az adott nemzetiség települési önkormányzata és a nemzetiséghez tartozók száma eléri a 20-at. Azokon a településeken is ki kell tűzni a választást, ahol nemzetiségi köznevelési intézmény, nemzetiségi szakképző intézmény vagy nemzetiségi nevelésben-oktatásban részt vevő köznevelési intézmény működött 2023. december 1-jén.

Az NVB a nemzetiségi névjegyzékben szereplők száma alapján meghatározta a településeken megválasztható képviselők számát is. A települési önkormányzati képviselők száma három, ha a nemzetiségi névjegyzékben a választás kitűzésének napján száznál kevesebben szerepelnek, és öttagú a testület akkor, ha legalább százan vannak a névjegyzékben.

Korábban írtuk

Az NVB kitűzte a területi (vármegyei) nemzetiségi választásokat is; területi önkormányzatot azonban csak ott választhatnak, ahol az adott vármegyében (a fővárosban) legalább tíz települési (kerületi) választást írtak ki.

A névjegyzékben szereplők száma alapján az NVB meghatározta azt is, hogy hány tagúak lesznek az országos nemzetiségi önkormányzatok. Ezek szerint 15 tagú testülete a bolgár, a görög, a lengyel, az örmény, a ruszin, a szerb, a szlovén és az ukrán nemzetiségnek lesz; 23 tagú lesz a román nemzetiségnek, 31 tagú országos önkormányzata lesz a horvát és a szlovák nemzetiségnek, 47 tagú pedig a német és a roma nemzetiségnek.

A nemzetiségi választópolgároknak regisztrálniuk kell magukat, ha részt szeretnének venni a nemzetiségi önkormányzati választáson. Regisztrálni személyesen a polgármesteri hivatalokban működő választási irodákban vagy online az ügyfélkapun, illetve a www.valasztas.hu oldalon, továbbá levélben lehet május 31-ig. Aki ezt nem teszi meg, nem szavazhat a nemzetiségi képviselők választásán, és nem is indulhat jelöltként.

Bár az NVB kiírta a nemzetiségi szavazásokat, azokat csak ott tartják meg, ahol (a névjegyzékben szereplők számától függően) legalább három vagy öt jelölt indul, és mindegyikükre legalább öt érvényes ajánlás érkezik. Egy nemzetiségi választópolgár több jelöltet is ajánlhat.

A júniusi nemzetiségi választáson egyszerre tartják a helyi, a területi és az országos nemzetiségi önkormányzati választást. A területi és az országos nemzetiségi listákra azok a nemzetiségiként regisztrált választópolgárok is szavazhatnak, akik olyan településen élnek, ahol a települési választást nem lehet kitűzni.