Hirdetés

Arra a kérdésre, hogy Budapest kész-e közvetítőként fellépni és helyszínt biztosítani az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalásoknak, Szijjártó azt mondta:

Csak akkor lehet Magyarország közvetítő, ha mindkét fél akarja, ez nem rajtunk múlik – derül ki a Magyar Nemzet szemléjéből.

Hozzátette: ha ilyen megkeresést kap Budapest, habozás nélkül igent mond rá.

Mint mondta, a válság kirobbanása után beszélt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel és Volodimir Zelenszkij adminisztrációjának vezetőjével, Andrej Ermakkal is.

Mindkettőjüknek Magyarországot ajánlottam fel helyszínnek – egy elfogulatlan, pártatlan, biztonságos helyet, amely egyenlő feltételeket és biztonságos környezetet garantál mindannyiuknak. Ez az ajánlatunk továbbra is fennáll. Tehát ha szükségük van ránk, akkor rendelkezésükre állunk. Szívesen biztosítunk nekik tisztességes helyszínt és biztonságos körülményeket – hangsúlyozta Szijjártó Péter.

A tárcavezető arról is beszélt az interjúban, hogy Magyarország nem járul hozzá az Európai Unió 12. szankciócsomagjának elfogadásához, ha az magában foglalja az orosz ipar gáz-, olaj- és nukleáris ágazatát. 

Biztosan állíthatom: ha a következő csomag tartalmaz olyasmit, ami ellentmond nemzeti érdekeinknek, akkor nem fogunk beleegyezni az elfogadásába. A vörös vonal számunkra nyilvánvalóan az energiát, a gázt, az olajat, az atomenergiát és minden egyéb szempontot érint, ami árthat a gazdaságunknak – mondta Szijjártó Péter.

Korábban írtuk

Szijjártó Péter az interjúban az Északi Áramlat gázvezetékkel kapcsolatban is hangot adott véleményének. Azt mondta, nem látja az országok előrelépési szándékát a gázvezeték-robbantás körülményeinek kivizsgálásában. 

Valóban felháborítónak és botrányosnak tartom, hogy nem történt előrelépés az Északi Áramlat vezeték elleni támadás nyomozásában, jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter.

Ez több mint egy éve történt. Nincs előrelépés, és nem igazán látok előrelépési szándékot, ami felháborító – nyomatékosította.

Hozzátette: Magyarország az alapos, átfogó és mélyreható kivizsgálás mellett áll mind az Északi Áramlatnál történt szabotázs, mind az észt–finn gázvezetéknél történtek ügyében.

A Magyar Nemzet teljes cikke ITT érhető el.