Hirdetés

A fő kérdések között említette a következő bővítési kört, az uniós döntéshozatal reformját, valamint az EU-n belüli finanszírozás jövőjét. Az újabb bővítésre az EU-nak is fel kell készülnie, és hosszú évek óta most először tárgyalnak ilyen magas szinten erről a témáról – hangoztatta. Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője fontosnak nevezte bővítési céldátum kijelölését, amely ösztönző lehet a csatlakozni kívánó országok számára. „Nincs vesztegetni való idő, fel kell gyorsítani a folyamatot” – hangsúlyozta.

A katalán politikus kitért arra is, hogy Európának szüksége van megállapodásra a migrációs és menekültpolitikáról, amely nem csupán az illegális bevándorlók megállításáról szól, „amikor már veszélynek tették ki az életüket”, hanem azokat a problémákat „támadja”, amelyek a migrációt kiváltják. Felhívta a figyelmet arra, hogy a témában zajló vita a nap folyamán a miniszteri szinten már elért megállapodás alapján fog zajlani.

„Mi mint európaiak, döntünk arról, hogy ki jöjjön Európába és milyen körülmények között, nem pedig az embercsempészek” – jelentette ki Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Mint mondta, „minél jobban állunk” a legális csatornákkal és humanitárius folyosókkal, „annál szigorúbbak tudunk és kell is lennünk” azokkal, akik nem jogosultak menedékjogra.

A bővítésre kitérve hangsúlyozta: nemcsak a tagjelölteknek kell elvégezniük feladatukat ahhoz, hogy csatlakozzanak, hanem az Európai Uniónak is, ezért a bizottság számtalan területen felülvizsgálatot hajt végre, amelyek biztosítják, hogy „felkészültek legyünk”. Az uniónak hitelesnek kell lennie a bővítés folyamatában, ehhez pedig a közösségnek belső párbeszédet kell kezdenie saját reformjáról a következő csúcstalálkozókon – közölte Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke.

„Ami most működik 27-tel, az nem fog működni 32-vel, 33-mal vagy 35-tel”- jegyezte meg. A november elejére várható, bizottsági tagjelölti jelentésekkel kapcsolatban elmondta, hogy amennyiben ezek pozitív értékelést tartalmaznak, „szintet lehet lépni”, és megkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat.

Az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek informális találkozójának harmadik fő témája a Spanyolország által kidolgozott és beterjesztett európai nyitott stratégia, amely az unió külső függőségének csökkentését, ellenálló képességének fokozását célozza, egyebek mellett az újraiparosítás, az ökológiai átmenet előmozdítása, a társadalmi és gazdasági igazságosság növelése, valamint az Európai Unió egységének erősítése révén.

Korábban írtuk